BM İsrail'in kınama isteğini reddetti

BM İsrail'in kınama isteğini reddetti
BM İsrail'in kınama isteğini reddetti
İsrail, geçen hafta Hindistan, Gürcistan ve Tayland'da diplomatlarını hedef alan saldırıların Birleşmiş Milletler (BM) tarafından kınanmasını isterken, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un, "Olayı zaten kınadığı" bildirildi.

BM Sözcü Yardımcısı Eduardo Del Buey, gazetecilerin, dün İsrail'in BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ron Prosor'un, Genel Sekreter Ban'a mektup yazıp, geçen hafta Hindistan'da, Gürcistan'da ve Tayland'da İsrailli diplomatları hedef alan saldırıları “Derhal” kınamasını istediğini hatırlatması üzerine, şunları söyledi:

“13 Şubat'ta Genel Sekreterin Sözcüsü tarafından bu konuyla ilgili BM gazetecilerine bir bilgi notu gönderilmiş ve bu not 14 Şubat'ta basın mensuplarına okunmuştur. Bu durum Genel Sekreterin saldırıları zaten güçlü ve açık şekilde kınadığını göstermektedir.”

BM Sözcülüğü tarafından gönderilen bilgi notunda, Genel Sekreter Ban'ın, diplomatik personele yapılan bu tür saldırıları kınadığı bildirilmiş, ancak bu konuda resmi bir açıklamada bulunulmamıştı.

Ron Prosor da BM Güvenlik Konseyi'ne ve Genel Sekretere mektup yazarak saldırıların derhal kınanması gerektiğini bildirmişti.

BM'ye üye ülkelerin bu tür kınama talepleri olduğunda BM Genel Sekreteri ve BM'nin diğer organları her zaman resmi açıklama yapmayabiliyor.

İsrail, diplomatlarını hedef alan son saldırıların arkasında İran ve Hizbullah'ın olduğunu savunuyor. (aa)