BM korsanlar için toplanacak

BM korsanlar için toplanacak
BM korsanlar için toplanacak
BM Güvenlik Konseyi, korsanlık konusunu görüşmek üzere toplanacak

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER - BM Güvenlik Konseyi, küresel barış ve güvenliğe tehdit oluşturan, sayısı giderek artan korsanlık olaylarını değerlendirmek için bugün toplanacak.

BM Güvenlik Konsey'i geçici başkanlığını yürüten Hindistan'ın temsilcisi Hardeep Singh Puri'nin ev sahipliği yapacağı toplantıda Somali, Gine Körfezi ve Güneydoğu Asya'dan tüm dünyaya yayılan korsanlık olayları ayrıntılı olarak ele alınacak.

Tüm deniz işçilerinin yüzde 7'sinin Hindistan vatandaşı olduğuna işaret eden Puri, çok sayıda Hintli denizcinin korsanlar tarafından rehin tutulduğunu belirterek konu ile ilgili özel bir oturum yapılması talebinde bulunmuştu.

Merkezi Kuala Lumpur'da bulunan Uluslararası Denizcilik Bürosu, yılbaşından Ekim sonuna kadar 252 korsan saldırısı düzenlendiğini, Somali açıklarında korsanların elinde bulunan 9 gemide 154 kişinin rehin tutulduğunu açıkladı.

Hollanda, birkaç yıl önce korsanlık için BM'ye bağlı bir mahkeme kurulması önerisinde bulunmuştu. Öneri, Güvenlik Konseyi üyelerinden yeterli ilgi görmemişti.

aa