BM, Netanyahu'yu çok kızdırdı

BM, Netanyahu'yu çok kızdırdı
BM, Netanyahu'yu çok kızdırdı
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi tarafından kabul edilen, Batı Şeria'daki İsrail yerleşim birimleriyle ilgili soruşturma yapılmasını öngören karar tasarısını kınadı.

KUDÜS - Filistin delegasyonu tarafından sunulan karar tasarısının 47 üyeli BM İnsan Hakları Konseyi'nde, 1'e karşı 36 oyla kabul edilmesinin ardından bir açıklama yapan Netanyahu, “Bu, İsrail'e karşı oy çokluğuna sahip ikiyüzlü bir konseydir. Konseyin kendisinden utanması gerekir. Bugüne kadar konsey tarafından kabul edilen 91 kararın 39'u İsrail, 3'ü Suriye ve biri de İran'la ilgilidir" dedi.

Kabul edilen karar tasarısı, İsrail yerleşim birimlerinin, Filistin halkının, medeni, politik, ekonomik, sosyal ve kültürel hakları üzerinde ne gibi sonuçlar yarattığını yerinde incelemek üzere uluslararası bağımsız bir soruşturma heyeti gönderilmesini öngörüyor.

Batı Şeria'daki yerleşim birimlerinde 300 bin İsrailli yaşıyor. İsrail, konunun barış görüşmeleri çerçevesinde çözülmesi gerektiğini ileri sürüyor.

Konsey, bugün İsrail'le ilgili 4 başka karar tasarısını daha kabul etti.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: İSRAİL ÇÖZÜM VİZYONUNU TAHRİP ETMEKTE
Öte yandan Dışişleri Bakanlığı, uluslararası toplumun tüm uyarılarına rağmen İsrail’in işgal altındaki Filistin topraklarında sürdürdüğü yerleşim faaliyetlerinin kabul edilmesinin mümkün olmadığını bildirirken, “İsrail bu olumsuz tutumuyla barış sürecini tıkamakta ve arazide yarattığı fiili durumla iki devletli çözüm vizyonunu tahrip etmektedir” açıklamasında bulundu.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, İsrail makamlarının Batı Şeria’da bulunan Valaja köyünde Filistinlilere ait bin 235 dönüm arazinin çevredeki yerleşimlere park inşa etmek gerekçesiyle müsadere edilmesine yönelik planlarını “şiddetle” kınadı.

İsrail Parlamentosu’nun uluslararası hukuku ihlal eden yerleşim faaliyetlerini desteklemek amacıyla mali kaynak tahsis etmesini ve yerleşim projelerine mali kaynak sağlayanlara vergi kolaylıkları öngören mevzuat düzenlemelerine girişmesinin de "esefle" karşılandığı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Uluslararası toplumun tüm uyarılarına rağmen İsrail’in işgal altındaki Filistin topraklarında sürdürdüğü yerleşim faaliyetlerinin kabul edilmesi mümkün değildir. İsrail bu olumsuz tutumuyla barış sürecini tıkamakta ve arazide yarattığı fiili durumla iki devletli çözüm vizyonunu tahrip etmektedir.

İsrail’in uluslararası hukuktan kaynaklanan sorumluluklarına uygun hareket etmesini ve barış zeminine zarar veren faaliyetlerden vazgeçmesini önemle bekliyoruz.” (aa)