BM raporu: Gazze'de savaş suçu işlenmiş olabilir

BM raporu: Gazze'de savaş suçu işlenmiş olabilir
BM raporu: Gazze'de savaş suçu işlenmiş olabilir
Birleşmiş Milletler'in raporunda, geçen yıl İsrail'in Gazze saldırıları esnasında 'savaş suçları işlenmiş olabileceği' belirtildi.

RADİKAL - Birleşmiş Milletler, geçen yıl Gazze'deki saldırılar sırasında savaş suçları işlenmiş olabileceğini bildirdi. Raporda hem İsrailliler hem de Filistinli silahlı grupların, insan haklarını ve uluslararası hukuku "ağır şekilde ihlal ettiklerine" dair kanıtlar bulunduğu belirtildi.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, uzun süredir beklenen raporu hazırlayan heyetin başkanı olan, ABD 'li yargıç Mary McGowan Davis de yazılı bir açıklama yayınlayarak "Gazze'deki yıkım ve insanların çektiği acılar eşi benzeri görülmemiş nitelikteydi. Etkileri birkaç kuşak boyunca hissedilecektir" dedi. Komisyonun açıklamasında "siviller üzerindeki vahim etkisi belli olduktan sonra bile İsrail'in hava saldırılarını gözden geçirmemesi, bunun en üst düzeyde zımnen de olsa onaylanmış, daha kapsamlı bir politikanın parçası olup olmadığı sorusunu gündeme getirmiştir" denildi.

İsrail Filistinlilerin yüzlerce ağacını kesti

İSRAİL RAPORU REDDETTİ

Filistinli gruplar ise İsrail topraklarına "hedef gözetmeden binlerce füze ve havan topu attıkları" için eleştirildi ve bu saldırıların İsrailli sivilleri "terörize etme" amacını taşıdığı görünümü verdiği belirtildi. Ayrıca "İsrail işbirlikçisi olmakla suçlanan kişilerin öldürülmesinin de savaş suçu olabileceği" belirtildi.

İsrail: Yüzlerce sivilin ölümü hukuka uygun

BM'nin Gazze raporunun Mart ayında yayınlanması planlanıyordu ancak Komisyon Başkanı William Schabas İsrail baskısı nedeniyle istifa edince gecikme yaşandı. Soruşturma için BM ile işbirliğini reddeden ve sürecin kendilerine karşı önyargı olduğunu savunan İsrail, raporu da daha yayınlanmadan reddetti.

Refah Sınır Kapısı kapandı

'O GÜN HEPİMİZ ÖLDÜK'

İsrail'in Gazze saldırıları 8 Temmuz'da başlamış, 50 gün sürmüş ve ateşkesle sonuçlanmıştı. BM raporuna göre saldırılarda ölenlerin üçte biri çocuklardı. İsrail 6 bin hava saldırısı gerçekleştirdi, 50 bin havan topu attı. BM'ye göre geçen yazki saldırılarda vurulan binlerce evde en az 142 aile, üçten fazla mensubunu yitirdi. Bunlardan Han Yunus'ta yaşayan el Naccar ailesi, 26 Temmuz'da 19 kurban birden verdi.

Sahildeki çocukları vuran pilotlara ceza yok

BM raportörlerine konuşan Naccar ailesinin bir üyesinin "O gün hepimiz öldük, hayatta kalanlar bile" dediği bildiriliyor.

İsrail taş atanlara 10 yıl hapis cezası verebilecek