BM, Suriye için en büyük çağrıyı yaptı

BM, Suriye için en büyük çağrıyı yaptı
BM, Suriye için en büyük çağrıyı yaptı
BM, iç savaşta Suriye nüfusunun dörtte üçünün muhtaç duruma düştüğünü belirtip gelecek yıl için 6.5 milyar dolar yardım istedi.

Uluslararası Kurtarma Komitesi (IRC), Suriye’de rejim ve muhalif güçlerin kontrol ettiği bölgelerde halkın bir lokma ekmek için savaş verdiğini rapor ederken BM, nüfusun dörtte üçünün muhtaç duruma düştüğünü belirtip tarihinin en büyük yardım çağrısını yaptı. BM, 2014’te 22.4 milyonluk nüfusun 16 milyonunun yardıma ihtiyaç duyacağını belirtip iç savaşın mağdurları için 6.5 milyar dolar destek talep etti. BM Genel Sekreteri’nin insani işlerden sorumlu yardımcısı Valerie Amos ve BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres’in yaptığı açıklamaya göre talep edilen fonun 2.3 milyar doları Suriye içinde 9.3 milyon sivile, 4.2 milyar doları Mısır, Irak, Ürdün, Lübnan ve Türkiye ’ye sığınmış mültecilere ayrılacak. BM haziranda 4.4 milyar dolar talep etmişti. Türkiye’deki sığınmacılara gelecek yıl 522.4 milyon dolar yardım öngörülüyor. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’ne göre Lübnan’da 838 bin, Ürdün’de 567 bin, Türkiye’de 540 bin, Irak’ta 207 bin ve Mısır’da 129 bin mülteci, Suriye’de de 6.5 milyon iç göçmen var. Suriye’nin korkunç bir durumla karşı karşıya olduğunu anlatan Guterres, 2014 sonuna dek nüfusun daha büyük bölümünün yerinden yurdundan edilmiş halde olacağını söyledi. Amos da “Mülteciler her zaman bana ‘ Dünya niye bizi terk etti?’ diye soruyor. Dünya ülkelerinin yüz yüze oldukları sorunları anlayamadığını ve bu konuda bir şey yapmadığını söylüyorlar” dedi.
Amos, gelecek yıl 17 ülkede 52 milyon insana ulaşarak 12.9 milyar dolarlık yardım yapmayı planladıklarını söyledi. BM havadan ilk insani yardımı pazar günü Erbil’den Haseke’ye ulaştıran BM önümüzdeki günlerce Kürt bölgesine de yardım gönderecek. IRC’nin yeni araştırmasına göre ise bazı bölgelerde iki yılda ekmek fiyatları yüzde 500 arttı. Her beş kişiden dördü gıdalarının tükeneceği korkusuyla yaşıyor. Devletin işlettiği fırınlarda 20 yıldır ekmek fiyatı değişmese de özel fırınlarda fiyatların 10 katını bulduğu oluyor. Elektrik, yakıt ve un yokluğu fırınları çalışamaz hale sokuyor. IRC Başbakanı David Miliband “Açlık nüfusun büyük bir bölümünü tehdit ediyor” dedi. Dünya Gıda Programı’na göre ülkede tahıl üretimi yüzde 40 düşmesine karşın yapılan ithalat açığı kapatamıyor. ABD yönetimi ise yardımların ulaştırılamaması konusunda hem rejimi hem muhalifleri suçladı.