BM toplandı, ÖSO Şam'a yüklendi

BM toplandı, ÖSO Şam'a yüklendi
BM toplandı, ÖSO Şam'a yüklendi

Halep te muhalif Cundullah Tugayları nın iki üyesi kameralara hurma yerken poz verdi.

BM Genel Kurulu'na Suriye'ye müdahale çağrıları damgasını vururken muhalifler Şam'da Genelkurmay binasını hedef aldı. Saldırıda en az 4 asker öldü.

ABD’nin New York kentinde düzenlenen BM Genel Kurulu toplantılarında Fransa ve Katar Suriye’ye müdahale çağrısı yaparken, Suriye’nin başkenti Şam dün yine bombalı saldırılarla sarsıldı. Şam’da Genelkurmay Başkanlığı yakınında biri araca, diğeri binanın hemen yanına yerleştirilen bombaların infilak etmesi sonucu yangın çıktı. Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) saldırının sorumluluğunu üstlenirken, çok sayıda askeri yetkilinin öldüğünü öne sürdü. Askeri bir yetkili saldırıda binayı koruyan askerlerden dördünün öldüğünü, aralarında sivillerin de bulunduğu 14 kişinin yaralandığını kaydetti. Enformasyon Bakanı Ümran Zuabi “Bir terörist eylemi oldu. Önemli bir yerde, bu doğru. Ama onlar istediklerini elde edemedi” dedi.

Patlama sonrası çatışma
Görgü tanıkları Genelkurmay binasında ve çevredeki binalarda ağır hasar meydana geldiğini kaydetti. Muhalifler de yanan binanın görüntülerini ve fotoğraflarını internette paylaştı. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ise, patlama sonrası bölgede muhalifler ve ordu arasında şiddetli çatışmalar çıktığını, iki taraftan da ölenler olduğunu bildirdi. Ay başında aynı bölgede düzenlenen saldırıda, iki asker yaralanmıştı.

Press TV Türkiye ’yi suçladı
İngilizce yayın yapan İran televizyonu Press TV, dün Şam’da muhabirleri Maya Nasır’ın muhalifler tarafından öldürüldüğünü duyurdu. Arapça yayın yapan El Alem televizyonunun Şam’daki büro şefi Hüseyin Murteza’nın da yaralandığı belirtildi. İki gazetecinin Genelkurmay’a yönelik saldırıyı haberleştirdikleri sırada keskin nişancıların saldırısına uğradığını duyuran Press TV Haber Müdürü Hamit Rıza İmadi, “Maya’nın ölümünden muhaliflere silah ve militan sağlayan Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar’ı sorumlu tutuyoruz” dedi. Katar Emiri Şeyh Hamad bin Halife el Sani, önceki gün BM Genel Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada Arap ülkelerine Suriye’ye askeri müdahalede çağrısı yaptı. BM Güvenlik Konseyi’nin etkili bir tavır geliştiremediğini söyleyen El Sani, “Arap ülkeleri Suriye’de katliamı durdurmak üzere ulusal, insani ve askeri görevlerini yerine getirmeli” dedi. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ise BM’nin acilen Suriye’de muhaliflerin kontrolündeki ‘kurtarılmış bölgelere’ yardım etmesi gerektiğini belirtti. Hollande, Suriye rejimini destekleyen İran’ın uluslararası yükümlülüklere uymayarak bölgede istikarı tehdit ettiğini söyleyerek, buna daha fazla izin vermeyeceklerini ifade etti. Öte yandan ABD’nin Suriye özel temsilcisi Fred Hof görevi bıraktı. Dışişleri’nden üst düzey bir yetkili, Hof’un ailesine daha fazla zaman ayırmak amacıyla emekli olacağını kaydetti. (ŞAM-NEW YORK / AP-REUTERS-SANA)


‘MİT’in yardımıyla Suriye’ye silah akıyor’
Suriye’nin Halep kentine giden Guardian muhabiri Geyt Abdülehad, Suudi Arabistan’dan İstanbul ’da Lübnanlı bir işadamına gönderilen fonlarla ve Türkiye istihbaratıyla koordinasyon içinde Suriyeli muhaliflere silah yardımı yapıldığını öne sürdü. Halep’teki muhalif komutanlardan Ebu Muhammed, bir kamyon dolusu silah ve cephanenin Türkiye’den kamyonlarla Suriye’ye gönderildiğini iddia etti. Türkiye sınırına yakın bir bölgede üs olarak kullanılan bir villa önüne park etmiş bir kamyonda silah ve cephanelerin üzerinin mobilyalarla örtülü olduğu belirtildi. Teslimatı alan bir muhalif Hatay’da buluştuğu 2 Amerikalının muhalifler askeri konseyde birleşmedikçe kendilerine gelişmiş silah vermeyeceklerini söylediğini aktardı. Muhalif komutan Ebu Hüseyin de para yardımı için Türkiye’ye gittiğini belirtip ekledi: “Orası çürümüş. Herkes seni satın alabilmek için para ödemeye gönüllü. Müslüman Kardeşler, (ÖSO lideri) Riyad el Esad. Onlar çürümüş. Bizimle oynuyorlar. Orada üç hafta bekledim, hiçbir şey gelmedi.” {HALEP/GUARDIAN}

‘Türkiye ÖSO’yu kovdu’
Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) üst düzey komutanlarından Albay Ahmed Hicazi, Türkiye’nin ÖSO’yu topraklarından kovduğunu iddia etti. İran’ın yarı resmi Fars Haber Ajansı’nın aktardığına göre, Arabi Press isimli haber sitesine konuşan Hicazi, Ankara ’nın ÖSO’ya Türk topraklarını terk etme ve kumanda merkezini Suriye’ye taşıması için belli bir süre verdiğini söyledi. Hicazi ÖSO’nun merkezinin Türkiye’den Suriye topraklarına taşınmasının bir diğer sebebinin de isyancı gruplar arasında daha fazla bölünme yaşanmasını önlemek olduğunu belirtti. ÖSO komutanlarından Tuğgeneral Mustafa el Şeyh, hafta sonunda komuta merkezini Suriye’ye taşıdıklarını söylemişti. {İSTANBUL/RADİKAL}