BM: Ukrayna'da ateşkes sonrası yaklaşık 1000 kişi öldü

BM: Ukrayna'da ateşkes sonrası yaklaşık 1000 kişi öldü
BM: Ukrayna'da ateşkes sonrası yaklaşık 1000 kişi öldü
Ukrayna'da Kiev yönetimi ve Rusya yanlısı ayrılıkçılar arasında 5 Eylül'de imzalanan Minsk ateşkesinden bu yana günde ortalama 13 kişi ölüyor.

RADİKAL - Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği'nin yeni raporunda ateşkesten bu yana geçen iki aylık sürede yaşanan çatışmalarda ölenlerin sayısının 957 olduğu belirtiliyor. Batılı güçler Kremlin'i ayrılıkçı militanlara silah ve asker desteği sağlamakla ve Ukrayna'daki krizi körüklemekle suçlasa da Rusya bu iddiaları reddediyor.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, BM raporunda ayrılıkçı militanları kaleleri olarak kabul edilen Donetsk ve Lugansk'ta hukuksuzluğun yeni düzen haline geldiği ifade ediliyor ve "Bölge halkı insan hakları ihlallerine karşı savunmasız" deniyor.

Kiev ve Moskova cephesinde ise taraflar birbirlerini sert bir dille eleştirmeye devam ediyor. Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk dün düzenlediği basın toplantısında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i "Kasıtlı olarak topyekün savaşı kışkırtıyor" sözleriyle eleştirdi. Litvanya Devlet Başkanı Dalia Grybauskaite ise Putin yönetimi için "Terörist devlet" ifadelerini kullandı.

Rusya lideri Putin 1 Aralık'ta Türkiye'de

'RENK DEVRİMLERİ HALKLAR İÇİN TRAJİK SONUÇLAR DOĞURDU'

Putin ise Moskova'da yaptığı konuşmasında "Sözde renk devrimleri halklar için trajik sonuçlar doğurdu" dedi. Ukrayna, Gürcistan ve Kırgızistan'daki halk ayaklanmalarının renk devrimleri olarak adlandırıldığı bilinirken, "Bu sözde devrimler hepimiz için uyarı niteliği taşıyor" diyen Putin, "Rusya'da benzer şeylerin olmaması için elimizden geleni yapmalıyız" diye devam etti.

BM raporu Ukrayna ordusunu ve gönüllülerini de eleştiriyor. Kiev yönetimi sivil yerleşim yerlerinde ağır silahlar kullanmakla suçlansa da hükümet ve ordu bu iddiaları reddediyor. Belarus'un başkenti Minsk'te imzalanan ateşkes anlaşmasından sonra doğu Ukrayna'ya giden Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) gözlemcileri, dün 'üzerimize ateş açıldı' demişti.

Lavrov: Yönümüzü Asya, Afrika ve Ortadoğu'ya çevirdik

Donetsk'in 15 kilometre uzağındaki Mariinka'daki AGİT konvoyuna iki kez ateş açıldığı iddia edildi. Olayda yaralanan olmadı. AGİT kimin ateş açmış olabileceği konusunda ise bir yorum yapmamıştı.

Ukrayna Krizi büyüyor: Biz NATO'ya girmiyoruz, onlar istiyorsa girsin!