BM'de İngiltere'nin tasarısına Rusya bloku

BM'de İngiltere'nin tasarısına Rusya bloku
BM'de İngiltere'nin tasarısına Rusya bloku
İngiltere'nin 'Suriye rejiminin kimyasal silah kullandığı' iddiasıyla Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne sunmak üzere hazırladığı karar tasarısı, Rusya'nın bloke etmesi nedeniyle konsey gündemine gelemedi.

Radikal.com.tr - BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesinin Suriye konulu gayrı resmi toplantısında İngiltere'nin hazırladığı karar tasarısı konusunda uzlaşma sağlanamadı.

BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleri ABD , İngiltere, Rusya, Fransa ve Çin'in temsilcilerinin dün ‘gayrıresmi’ olarak bir araya geldiği toplantıda İngiltere tarafından sunulan Suriye taslağı ele alındı.

Toplantıdan ayrılan Konsey üyesi ülkelerin büyükelçileri soruları yanıtsız bırakırken, toplantıda İngiltere'nin, "kimyasal silah saldırısı nedeniyle Esad rejimi kınayan ve sivillerin korunması için gerekli önlemlerin alınmasını" içeren taslağına Rusya'nın karşı çıktığı ve taslak üzerinde uzlaşma sağlanamadığı öğrenildi.

İngiltere'nin karar taslağını resmi olarak BMGK'ya sunması durumunda da Rusya ve Çin'in veto etmesi bekleniyor.

BBC’nin haberine göre ABD, Rusya'nın Suriye konusundaki önceki 3 vetosu ve son engellemesi nedeniyle Güvenlik Konseyi'nin meselenin ele alınabileceği yer olmaktan çıktığı görüşünde.

Yine BBC’nin aktardığına göre İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague'u arayan Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, öncelikle BM denetçilerinin raporunun beklenmesi gerektiği görüşünü tekrarladı.

BM Genel Sekreteri Ban-ki Moon da dün yaptığı açıklamada, denetçilerin çalışmasının tamamlanması için 4 güne ihtiyaç olduğunu söyledi.

ABD Başkanı Barack Obama ve İngiltere Başbakanı David Cameron ise bir hafta içinde ikinci defa telefon görüşmesi yaptılar ve kimyasal silah kullananın muhalifler değil Suriye rejimi olduğu konusunda hemfikir olduklarını tekrarladılar.

İngiltere tarafından BM Güvenlik Konseyi'ne sunulmak üzere hazırlanan karar tasarısında "Suriye'deki sivillerin korunması amacıyla gerekli önlemlerin alınması için yetki" isteniyor.

Suriye hükümeti, geçen hafta çarşamba günü Şam yakınlarında gerçekleşen ve 300’den fazla kişinin ölümüne yol açan kimyasal saldırıyı muhalif güçlerin düzenlediğini, hatta batılı ülkelerin bu konuda ‘teröristlere yardım ettiğini’ öne sürüyor.


ALMANYA: KARARI DESTEKLEYİN
Konseye üye olmayan Almanya da Güvenlik Konseyi'nde oylanacak Suriye karar taslağının, tüm üyeler tarafından desteklenmesini istemiş, Alman Dışişleri Bakanı Bakanı Guido Westerwelle, özellikle Rusya'nın Suriye hakkındaki taslağa desteğini ortaya koyması gerektiğini söylemişti.


'BM ONAYI GEREKLİ'
Ancak dün, BM ve Arap Birliği’nin Suriye özel temsilcisi olan El Ahdar el Brahimi de dün, “Suriye'ye düzenlenmesi planlanan her türlü askeri operasyon için BM'den onay çıkması gerektiğini” söylemiş, "Uluslararası kanunlar bu konuda net. Kanunlar, askeri müdahalenin Güvenlik Konseyi kararının ardından alınması gerektiğini belirtiyor. ABD Başkanı Barack Obama'nın ve Obama yönetiminin askeri seçeneği öne çıkarmak istemediğini biliyorum. Ancak uluslararası kanunlar çok açık" demişti.