BM'den 1915 olayları açıklaması

BM'den 1915 olayları açıklaması
BM'den 1915 olayları açıklaması
Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki Moon'un Sözcüsü Stephane Dujarric, 1915 olaylarını "trajik olaylar" ve "katliam suçları" olarak niteledi.

RADİKAL - New York 'ta BM Genel Merkezi 'nde günlük basın toplantısında, Ermeni iddiaları ve Papa 'nın açıklamalarına ilişkin soruları yanıtlayan Dujarric, Ermenilerin 24 Nisan'da 1915 yılındaki "trajik olayların" 100. yılını anacaklarını söyledi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon'un, yüz yıl önceki olayların tanımlanmasına ilişkin duyarlılığın farkında olduğunu belirten Dujarric, "Genel Sekreter Ban Ki Moon, 1915 yılının "trajik olaylarının" anılması ile o dönemde yaşanan gerçeklerin ortaya çıkarılması için işbirliğinin sürdürülmesinin, benzer "katliam suçlarının" gelecekte de yaşanmaması için ortak kararlılığı güçlendirmesi gerektiğine inanmaktadır" diye konuştu.

1915 olaylarına ilişkin kullandığı tanımlamaların herhangi bir "yasal etkisi" olmadığını belirten Dujarric, olaylarla ilgili olan ülkelerin bu konudaki görüşmeleri sürdürmesinin önemine inandıklarını söyledi. 

Nafiz ALBAYRAK / NEW YORK (DHA)

 


  http://www.radikal.com.tr/133514913351491

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Zorba Devlet. - Su Cemre Sim

  Atatürk dışındaki Müslüman liderler, halkın gözünün açılmasını hiç istemedi. Halk koyun, onlar çoban. Yıllardır bütün dünya, Türkiye'deki yönetimlerin, halka nasıl işkence yaptığını, nasıl sesini kıstığını, nasıl on yılda bir gençlerin tırpandan geçirildiğini dinledi. Birinci Dünya Savaşında kaç milyon insanın sürüldüğünü, kovulduğunu, kırgına uğradığını bilemedik, araştıramadık. Oysa Ermeniler, her yola başvurup, her türlü dertlerini anlattılar. Biz hala boğazlanmakla uğraşıyoruz. Alman kuyrukçuluğunda koca imparatorluğu yitirdik .Ermeniler'in sürülmesi Alman projesidir. Şimdi de ABD kuyrukçuluğunda işe devam ediyoruz.