BM'den Husilere silah ambargosu kararı

BM'den Husilere silah ambargosu kararı
BM'den Husilere silah ambargosu kararı
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Husilere karşı silah ambargosu kararı aldı.

RADİKAL – Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin Yemen’de Şii Ensarullah hareketine karşı silah ambargosu kararı aldığı bildirildi. Husilere karşı hava harekatını yürüten koalisyon ülkelerince hazırlanan ve Ürdün tarafından konseye sunulan karar tasarısı kabul edildi.

BM Şartı’nın güç kullanmayı düzenleyen 7. bölümü altında kaleme alınan tasarı için yapılan oylamada Rusya’nın çekimser oy kullandığı açıklandı. Reuters’ın haberine göre, konseyden 14 ‘evet’ oyu çıktı.

ABD: Yemen operasyonuna silah yardımımızı hızlandırdık

KARA LİSTEYE ALINDILAR

Yemen eski cumhurbaşkanı Abi Abdullah Salih’in oğlu Ahmed Salih ve Husilerin lideri Abdülmelik el-Husi de kara listeye alındı. Buna göre, kara listeye alınan kişilere seyahat yasağı getirildi ve küresel varlıklarının dondurulmasına karar verildi. Tasarının silah ambargosu bölümüyle de Salih el-Husi’ye doğrudan ya da dolaylı silah temini, satışı ve transferi yasaklandı.

Tasarıda, Husilerden koşulsuz olarak şiddeti bırakmaları, ele geçirdikleri bölgelerden çekilmeleri, el koydukları askeri malzemeleri iade etmeleri, siyasi tutukluları ve çocuk askerleri hemen salıvermeleri istendi.

Pakistan'dan Yemen'de ateşkes çağrısı

AMBARGO UYGULANANLARIN SAYISI 5'E ÇIKTI

Tüm taraflardan yabancı ülke vatandaşlarının, yardım görevlileri ve diplomatların tahliyesine imkan sağlanması istenen tasarıda, insani yardım ulaştırılması için de Yemen hükümeti ile koordineli şekilde çatışmalara ara verilmesi talep edildi.

Güvenlik Konseyi, geçen yıl kasım ayında aldığı kararla da eski Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih ile Husi liderleri Abdullah Yahya el-Hakim ve Abd el-Halik el-Husi’ye yaptırım uygulanmasını kabul etmişti. Bu tasarının kabul edilmesiyle Yemen’de ambargo uygulananların sayısı beşe çıktı.

ARAMA YAPMALARI İSTENDİ

Tasarıda, üye ülkelerden ve özellikle Yemen’in komşularından, Yemen’de ambargo uygulananlara silah taşındığına dair makul ve yeterli bilgi olması durumunda hava, kara ya da deniz sahasını kullanan ilgili kargo vasıtasında arama yapmaları istendi.

Rusya ise iki hafta önce konsey üyelerine dağıttığı başka bir Yemen karar tasarısında Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon güçlerinden saldırılara ara vermesini ve bu sayede ülkeye insani yardım ulaştırılması, Yemen’deki yabancı ülke vatandaşlarının güvenli şekilde tahliye edilmesine imkan tanınmasını istemişti. Rusya yeterli destek bulamadığı için tasarıyı oylamaya sunmamıştı.

Suudi Arabistan, Yemen'de Savunma Bakanlığı'nı vurdu

OPERASYON 26 MART'TA BAŞLAMIŞTI

Yemen’de Husilerin, Aden’e doğru hareket ederek, kentteki bazı stratejik noktaların denetimini ele almaları üzerine Cumhurbaşkanı Hadi yönetiminin, Arap Birliği ve uluslararası topluma acil askeri müdahale çağrısı yapmasıyla Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon, 26 Mart’ta Husilere yönelik hava harekatı başlatmıştı. Operasyona Bahreyn, Katar, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden oluşan Körfez ülkelerinin yanı sıra Fas, Sudan, Ürdün ve Mısır da katılıyor.

BM Güvenlik Konseyi’nde geçen ay kabul edilen başkanlık bildirisinde, Cumhurbaşkanı Hadi’nin ülkenin meşru lideri olduğu vurgulanmış ve BM öncülüğünde sürdürülen siyasi diyalog çalışmalarının desteklendiği kaydedilmişti. (AA/Reuters)

Suudi Arabistan: İran Husilere yardım ediyor