BM'den Irak'ta nükleer programa yeşil ışık

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın başkanlık yaptığı, BM Güvenlik Konseyi'nin Irak konulu üst düzey toplantısı başladı. Toplantıdan Irak'ın sivil nükleer çalışmalarına destek çıktı.


BİRLEŞMİŞ MİLLETLER - ABD 'nin Güvenlik Konseyi'nin dönem başkanı olması nedeniyle Biden'ın daveti üzerine yapılan toplantıya Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu katılıyor.

Toplantıya BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, İngiltere 'nin Ortadoğu işlerinden sorumlu bakanı Alistair Burt, Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Sven Alkalaj, Uganda Başkan Yardımcısı Gilbert Balibaseka, Gabon Dışişleri Bakanı Paul Toungui, Brezilya Siyasi İşler Bakanı Yardımcısı Vera Machado, Avusturya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Johannes Kyrle, Japonya Dışişleri Bakanı yardımcısı Hisashi Tokunaga ile diğer Konsey üyelerinin daimi temsilcileri katılıyor.

Toplantının başında Joe Biden, iki gün önce hayatını kaybeden ABD'nin Afganistan ve Pakistan Özel Temsilcisi Richard Holbrooke'ın “çok büyük bir barış savaşçısı” olduğunu belirterek kendisinin hiçbir zaman unutulmayacağını söyledi. Daha sonra Biden'in daveti üzerine, toplantıya katılanlar Holbrooke anısına bir dakikalık saygı duruşundu bulundular.

IRAK YAPTIRIMLARI KALKTI
Saygı duruşunun ardından Konsey, Irak ile ilgili önemli karar tasarılarını oylayarak kabul etti. Kabul edilen karar tasarılarında Konsey, Irak'ın sivil amaçlı nükleer program geliştirmesine yeşil ışık yaktı.

Konsey Irak'a uygulanan 19 yıllık yaptırımları kaldırarak, ülkenin sivil nükleer program geliştirmesi üzerindeki yaptırımları kaldırdı.

Konsey kabul ettiği diğer karar tasarılarında ise “gıda karşılığı petrol programını” tümden kaldırdı, aynı zamanda Irak hükümetine kendi petrol ve doğal gaz gelirleri üzerindeki kontrol yetkisini de 30 Haziran 2011 itibariyle geri vermeye karar verdi.


DAVUTOĞLU: IRAK'IN BAĞIMSIZLIĞI, BÖLGEMİZ İÇİN HAYATİ
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da, BM Güvenlik Konseyi'nin Irak konulu üst düzey toplantısında yaptığı konuşmasında küresel değişimin yaşandığı bugünlerde, bölgesel ve uluslararası düzenin sağlanmasının gereğinin son derece açık olduğunu, Türkiye 'nin de BM Güvenlik Konseyi üyeliği boyunca hep bu yönde çaba harcadığını belirtti.

Türkiye'nin bulunduğu bölgede ve Irak'ta da düzenin sağlanmasının aciliyet gerektirdiğini ifade eden Davutoğlu, Irak'ın, yıllarca süren kargaşa, çekişme ve acıdan sonra kritik bir döneme girdiğini, Iraklı liderlerin geçmişin iç çekişmelerini geride bırakarak refah dolu bir geleceği şekillendirme şansını yakaladıklarını belirtti. Türkiye'nin Irak'taki tüm kesimlerin biraraya gelip birbirleriyle barışçıl ve demokratik yollarla çalışmaya başladıklarını görmekten çok memnun olduğunu ifade eden Davutoğlu, “Bu Irak'ın geleceği ve bizim bölgemizin de geleceği” dedi.

KISITLAMALARIN KALKMASI
Irak'ın yaşadığı iki büyük savaş ve yıllarca süren istikrarsızlığın ardından bugüne dek başardıklarının cesaret verici ve etkileyici olduğunu ifade eden Davutoğlu, bu kapsamda Türkiye'nin bugün kabul edilen Konsey kararlarını memnuniyetle karşıladığını, Irak'ın BM Şartı'nın 7. Bölümü kısıtlamaları altında olmayan bir ülke olma yolunda önemli adımlar attığını kaydetti. Türkiye'nin de fazlaca uzun zamandır yürürlükte olan bu kısıtlamaların kalkması yönünde oy kullanmaktan mutlu olduğunu bildiren Davutoğlu, bu kapsamda Irak'ın başarılarının çok önemli olduğunu, Irak hükümetinin bugüne kadarki çalışmalarını takdirle karşıladıklarını belirterek, artık Irak tarihinde acı, ama geçici bir sayfanın kapanarak umut dolu yeni bir dönemin başladığını ifade etti.

Türkiye'nin BM Güvenlik Konseyi üyeleri içinde bugün Irak'ın tek komşu ülkesi olarak Irak'la güçlü ve kökü derin bağları olduğunu kaydeden Davutoğlu, iki ülkenin kaderlerinin herzaman birbiriyle ilişkili olduğunu belirtti. Irak'ın sorunlarını yenmede tek başına olmayacağını söyleyen Bakan Davutoğlu, “Irak'ın bağımsızlığı, egemenliği, birliği ve toprak bütünlüğü, bölgemizin ve uluslararası toplumun istikrarı ve güvenliği için hayati. Türkiye Irak'ı iyi ve kötü zamanlarında desteklemeye devam edecek” dedi. (aa)