BM'den İran'a yaptırımların kaldırılmasına yeşil ışık

BM'den İran'a yaptırımların kaldırılmasına yeşil ışık
BM'den İran'a yaptırımların kaldırılmasına yeşil ışık
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 15 üyesi, İran'a yaptırımların kaldırılmasının yolunu açan karar tasarısını oy birliğiyle kabul etti.

RADİKAL - İran ile P5+1 ülkeleri arasında varılan nükleer anlaşmanın ilk adımı olarak Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, ABD tarafından sunulan karar tasarısını kabul etti. Karar tasarısında Tahran'dan varılan anlaşmayı "tamamen" ve kararlaştırılan takvim içerisinde hayata geçirilmesi isteniyor. İran'ın sözüne sadık kalması halinde yaptırımların adım adım kaldırılması öngörülüyor.

Yeni karar 2006'dan bu yana nükleer programı nedeniyle İran hakkında alınan 7 yaptırım kararının da yerini alıyor. BM yaptırımları arasında banka hesaplarının dondurulması, seyahat yasakları ve ekonomik yaptırımlar gibi çeşitli uygulamalar bulunuyor. BM kararının yürürlüğe girmesi içinse önce Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın İran'ın yükümlülüklerini yerine getirdiğini onaylaması gerekiyor.

İran ile müzakerelerde Almanya 'nın yanı sıra BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi (ABD, İngiltere, Fransa, Rusya, Çin) yer aldığı için konseyin bu kararı şaşırtıcı olmadı.

Kuzey Kore anlaşma istemiyor: Nükleer silahlardan vazgeçmeyeceğiz

İran'la anlaşma ABD Kongresi'nde

Netanyahu: Hamaney'in konuşması anlaşmanın akılsızca olduğunu gösterdi

Hamaney'den Ruhani'ye anlaşma uyarısı: Bazı liderler güvenilmez

Putin: Dünya rahat bir nefes alabilir