BM'den katliama şiddetli kınama

BM'den katliama şiddetli kınama
BM'den katliama şiddetli kınama

Annan, Şam da BM gözlemci heyetinin başkanı Mood dan bilgi alıp Suriyeli yetkililerle görüştü.

BM Güvenlik Konseyi, Rusya ve Çin'in de desteği ile Hula katliamını kınayıp Esad rejimini uluslararası hukuku çiğnemekle suçladı. Şam suçlamayı reddetti

NEW YORK / AP-REUTERS-AA-BBC
Suriye’de Humus’a bağlı Hula kasabasında 49’u çocuk, 34’ü kadın 109 sivilin katledilmesinin ardından Şam yönetimi üzerindeki baskı tırmandı.
BM ve Arap Birliği özel temsilcisi Kofi Annan dün başkent Şam’a giderken BM Güvenlik Konseyi katliamı şiddetle kınayıp Beşşar Esad yönetimini uluslararası hukuk ve BM kararlarını ihlal etmekle suçladı. Rusya ve Çin’in de imzaladığı konsey açıklamasında, BM gözlemcilerinin hükümet güçlerinin top ve tank mermileriyle katliamın içinde olduğunu tespit ettiği vurgulandı. Esad’dan Annan Planı çerçevisinde ağır silahları yerleşim merkezlerinden çekmesi, şiddete bulaşanlardan hesap sorulması istendi. BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ve Annan Hula katliamını ‘uluslararası hukukun ağır ihlali’ olarak niteledi. Toplantıda Fransa ve Britanya Esad yönetiminin güçlü bir şekilde kınanmasını isterken Rusya’nın BM Daimi Temsilci Yardımcısı İgor Pankin “Ne olduğu ve neyin tetiklediği hala açık değil. Hükümet güçleri bir taraftan tanklarla ateş ederken diğer yandan yakın mesafeden silah ve bıçak kullanarak insanları infaz ettiğini tahayyül etmek zor” diyerek itiraz etti. 

Mood gördüklerini anlattı
BM gözlemci misyonunun başkanı General Robert Mood ise video konferansla bağlanarak Özgür Suriye Ordusunun kurbanların sayısını 116 olarak verdiğini, gözlemcilerin ise 108 ceset gördüğünü belirttikten sonra tank ve havan topu mermileri ile fiziksel tacizin izlerini gördüklerini, ölümlerin şarapnel parçaları ve yakın plandan açılan ateş sonucu olduğunu aktardı. 

Caferi: Biz yapmadık
Suriye’nin BM Temsilcisi Beşşar Caferi ise “Bu korkunç, alçakça, kesinlikle maruz görülemeyen suçu ve katliamı biz yapmadık ve şiddetle kınıyoruz” dedi. Caferi, Annan’ın Şam ziyaretinden hemen önce bu türde bir katliamın işlenmesinin basit bir tesadüf olmadığını belirterek “Bu katliamı işleyenler ülkemizdeki şiddet sarmalının daha da artmasını, olayların uluslararası hale gelmesini ve BM Güvenlik Konseyi’ni olayın içine çekerek uluslararası müdahale olmasını istiyorlar” diye konuştu. Caferi, Hula’nın terör gruplarının kontrolünde olduğunu, olayların 200 kişilik silahlı bir grubun Cumanın ardından gece geç saate kadar Hula ve civarında durmadan sivillere saldırdıklarını, güvenlik güçlerinin de buna cevap verdiklerini söyledi.

Annan: Sorumlu olan kimse hesap vermeli
BM ve Arap Birliği özel temsilcisi Kofi Annan, kritik rönemde Suriye’ye gitti. Annan dün Şam’a indiğinde “Dehşete kapıldım. Bu korkunç suçu kim işlediyse sorumlu tutulmalıdır” deyip tarafları şiddete son vermeye çağırdı. Dışişleri Bakanı Velid Muallim ile görüşen Annan bugün Beşşar Esad ile bir araya gelecek.

Muhalifler: Mudahale edin
Müslüman Kardeşler BM Güvenlik Konseyi’ni askeri müdahale öngören 7. maddeyi işletmediği için eleştirdi. Mısır’daki Müslüman Kardeşler de uluslararası toplumu katliamı durdurmak için müdahaleye çağırdı.

Hama’da da katliam
Hama’nın bombaladığı öne sürüldü. Muhaliflere göre Meşa el-Furusiyye ve Güney Meşa semtlerini hedef alan saldırılarda 8’i çocuk 50 kişi öldü.

Bağımsız soruşturma şart
BM İnsan Hakları Yüksek Temsilcisi Navi Pillay Hula katliamının Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne havale edilmesini istedi. İnsan Hakları İzleme örgütü ise Esad rejimini suçlayıp BM’nin bağımsız soruşturma yürütmesi gerektiğini açıkladı.

Esad’ın başına ödül
Suudi din adamı Ali el-Rebii, Suriye lideri Beşşar Esad’ın başına 450 bin dolar ödül koydu. Rebii, twitter mesajında Hula’daki katliamın bütün dünyayı dehşete düşürdüğünü belirterek “Esad’ı öldürecek kişiye 450 bin dolar ödül vaat ediyoruz” dedi.

‘Hula’da her iki taraf da suçlu’
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Hula katliamı nedeniyle hem Suriye rejimini hem muhalifleri suçlayarak “Her iki tarafın masum insanların ölümünde parmağı var. Bu bölge asilerin kontrolünde, aynı zamanda askerlerin kuşatması altında. Soruşturma şart” dedi. Dün Moskova’da Britanyalı meslektaşı William Hague’i ağırlayan Lavrov, “Onlarca oyuncu var. Suçlu objektif olarak belirlenmeli. Tango için iki kişi gerekli. Suriye hükümetini değil Annan Planı’nı destekliyoruz” ifadelerini kullandı. Hague ise “Birincil sorumluluk hükümette olsa da Suriye’de bütün şiddetten Esad rejiminin sorumlu olduğunu öne sürmüyoruz”dedi. Çin Dışişleri “Derinden sarsıldık, şiddetle kınıyoruz. Failler derhal bulunmalı” açıklamasını yaptı. İran katliamı kınarken Lübnan’daki Hizbullah “Katliamı şiddetle kınıyoruz” ifadelerini kullandı.