BM'den Suriye için rekor bağış talebi

BM'den Suriye için rekor bağış talebi
BM'den Suriye için rekor bağış talebi

BM, stratejik kasaba Kuseyr’de yenilen Suriyeli muhaliflerin İsrail işgalindeki Golan Tepeleri’nde barış gücü askerlerinin (UNDOF) kontrolündeki bir sınır noktasına saldırması üzerine bölgeye askeri katkı çağrısında bulunurken, tarihinin en büyük bağış talebini de Suriye krizi için yaptı. 2013 sonuna kadar, ülke nüfusunun yarısı olan yaklaşık 10 milyon kişinin yardıma ihtiyaç duyacağına dikkat çeken BM, 5.2 milyar dolarlık yardım kampanyası başlattı. Bu rakamın 1.4 milyar dolarının Suriye içindeki faaliyetler ve 3.8 milyar dolarının mültecilere yardım için gerekli olduğu belirtildi. BM, yıl sonuna dek ülke içinde 6.8 milyon kişinin ve dışında da mülteci durumuna düşecek 3.45 milyon kişinin yardıma muhtaç olacağı öngörüsünde bulundu. BM, bundan önceki 2.2 milyar dolarlık en ‘yüklü’ yardım talebini 2003 ABD işgalinin ardından Irak için yapmıştı.
Bu arada Kuneytre’de sınır noktasına saldırı üzerine Avusturya’nın 911 kişilik UNFOR’daki 377 askerini çekeceğini duyurmasının ardından misyonda Hindistan’la ile birlikte asker bulunduran diğer ülke olan Filipinler’den ‘askeri varlığın gözden geçirildiği’ haberi geldi. Böylece Kanada, Japonya ve Hırvatistan’ın asker çektiği UNDOF’un geleceği ile ilgili soru işaretleri artarken, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun çareyi üye ülkelerden Golan’daki misyona ek asker göndermelerini talep etmekte buldu. Şiddetin İsrail-Suriye ateşkesini tehlikeye atabileceği uyarısı yapan Ban, “UNDOF’un bölgedeki misyonu hayati önemde. Suriye’deki kriz sınırötesinde de istikrarı bozucu hal aldı” dedi. 

2 Fransız gazeteci kayıp 

Bu arada Fransız Europe 1 Radyosu Halep’e giden Didier François ve Edouard Elias’dan haber alamadıklarını açıkladı. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande iki gazetecinin bırakılmasını isteyip “Onlar herhangi bir devleti temsil etmiyor. Tek amaçları yaşananları dünyaya aktarmak. Gazetecilere gazeteci gibi davranılmalı” dedi.