Boko Haram katliamı uydudan görüntülendi

Boko Haram katliamı uydudan görüntülendi
Boko Haram katliamı uydudan görüntülendi
Nijerya'nın Baga kasabasında 2 binden fazla kişiyi öldüren terör örgütü Boko Haram'ın neden olduğu yıkımın uydu görüntüleri ortaya çıktı.

RADİKAL - Uluslararası Af Örgütü, Nijerya’da Baga ve Doron Baga kentlerinin 7 Ocak’ta çekilen uydu görüntülerinin, Boko Haram militanlarının düzenlediği ve 2 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği saldırının korkunç boyutunu gözler önüne serdiğini bildirdi. Örgütün sitesinde yayımlanan açıklamada, uydu görüntülerinin, Baga ve Doron Baga kentlerine geçen hafta Boko Haram militanları tarafından düzenlenen saldırının tartışmasız ve şoke edici kanıtını sunduğu belirtildi.

Komşu iki kentin 2 ve 7 Ocak’ta saldırılardan önce ve sonra çekilen uydu görüntülerinde, saldırılardan sonra en az 3 bin 700 yapının hasar gördüğü ya da tamamen yıkıldığı gözlenirken, nüfusun yoğun olduğu iki kilometrekarelik alana kurulu Baga’da 620 civarında yapının ateşe verildiği belirtildi.

Boko Haram'dan katliam: 2 bin ölü

                                                      Katliam öncesi Doron Baga'nın infra-red görüntüsü

BALIKÇI TEKNELERİ YOK OLDU

Örgüt, dört kilometrekarelik alana kurulu Doron Baga’da da hasar gören ya da tamamen yıkılan bina sayısının 3 bin 100 olduğunu açıkladı. Kentte 2 Ocak’ta çekilen uydu görüntülerinde kıyı boyunca göze çarpan balıkçı teknelerinin, 7 Ocak’taki görüntülerde artık yerlerinde olmadığı da fark ediliyor.

                                                                                    Katliam sonrası

Uydu görüntülerinin, Uluslararası Af Örgütü’nün Boko Haram militanlarının bu iki kente düzenlediği saldırılarla ilgili olarak topladığı bilgilerle uyumlu olduğuna dikkati çekilirken, görgü tanıkları, yerel yöneticiler ve insan hakları eylemcileriyle yapılan söyleşilerin, Boko Haram militanlarının bölgede yüzlerce sivili öldürdüğünü ortaya koyduğu kaydedildi. (AA)

Fehim Taştekin yazdı. "Afrika'nın IŞİD'inden kime ne!"

Nijerya'da intihar saldırısı: Ölenlerin sayısı 20'ye yükseldi

Nijerya'da 10 yaşındaki çocuğu canlı bomba yaptılar