Boko Haram köye saldırdı: 56 ölü

Boko Haram köye saldırdı: 56 ölü
Boko Haram köye saldırdı: 56 ölü
Nijerya'nın kuzeydoğusundaki Borno eyaletinde bir köye saldıran Boko Haram 56 köylüyü katletti.

RADİKAL - Nijerya bir kez daha Boko Haram saldırısıyla sarsıldı. Borno Valisi Alhaji Kashim Shettima, Boko Haram üyelerinin eyaletin başkenti Maiduguri'ye bağlı Baanu köyüne cuma gecesi saldırı düzenlendiğini, olayda 56 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Shettima, bazı köylülerin saldırı sırasında kaçmayı başardığını ifade etti. Vali, konuyla ilgili detaylı bilgi vermedi.

Saldırı nedeniyle kaçmak zorunda kalan köylülerden Mustafa Alibe, geceyi çalıların arasında geçirdikten sonra ertesi sabah köye döndüklerinde sokaklarda cansız bedenlerle karşılaştıklarını aktardı. Bu arada, Nijerya hükümeti Boko Haram'ın ülkenin kuzeydoğusu dışındaki bölgelerde ve Lagos'da da etkili olmaya başladığını açıkladı.

Nijerya istihbarat teşkilatının sözcüsü Tony Opuiyo, ülkenin kuzeydoğusunda kent merkezlerinden uzaklaştırılan Boko Haram üyelerinin faaliyet alanlarını genişletmeye çalıştığını belirterek, başkent Abuja, Lagos ve diğer bölgelerde son iki ayda aralarında hücre liderleri bulunan 14 şüphelinin yakalandığını kaydetti. Opuiyo, bu kişilerden bir bölümünün son günlerde düzenlenen intihar saldırılarıyla bağlantılarını kabul ettiğini ifade etti. (Cihan)