Boko Haram'dan cami katliamları

Boko Haram'dan cami katliamları
Boko Haram'dan cami katliamları
Boko Haram'ın Nijerya'nın kuzeydoğusunda bulunan Borno eyaletinde bir camiye düzenlediği saldırıda 97 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Örgüt, Salı günü de Monguno kasabası yakınlarındaki iki köye girmiş ve camiden çıkan 48 erkeği öldürmüştü.

RADİKAL - Boko Haram, Nijerya'nın kuzeydoğusundaki Borno eyaletinde bulunan bir camiye saldırı düzenledi. Çad gölü yakınlarındaki Kukawa köyüne baskın düzenleyen militanların saldırısında aralarında kadınların ve çocukların da bulunduğu 97 kişi hayatını kaybetti.

AFP ajansına konuşan Babami Alhaji Kolo adlı bir görgü tanığı, köye 50'den fazla militanın saldırdığını belirterek "Teröristler camilere giderek iftardan sonra namazlarını kılan insanlara ateş açtılar. Kimseyi ayırmadılar. Bazı teröristler cesetleri yaktı" dedi. Bir hükümet yetkilisi bazı militanların da evlere girdiğini, kadın ve çocukları öldürdüğünü söyledi.

Boko Haram iki köyde 55 kişiyi öldürdü

CAMİDEN ÇIKAN ERKEKLERİ ÖLDÜRDÜLER

Salı günü ise Monguno kasabası yakınlarındaki iki köye giren militanların camiden çıkan 48 erkeği öldürdükleri belirtiliyor. Görgü tanıkları, militanların kadınları ayırdıklarını söylüyor. Monguno yakın bir zaman önce Boko Haram'ın elinden geri alınmıştı.

Boko Haram'dan kurtarılan kızların 200'den fazlası hamile

Geçen ay başarılı bir askeri operasyon için kutlama yapılırken, Boko Haram'dan ele geçirilen bir bombanın patlaması sonucu 23 kişi ölmüştü.

Uluslararası Af Örgütü'ne (Amnesty International) göre, Boko Haram'ın saldırılara başladığı 2009'dan bu yana çoğu sivil en az 17 bin kişi öldü.

Çocukların gözünden Boko Haram

Çad'da terör önlemi: Yüzü tamamen örten peçe yasak!

Boko Haram'ın elinden 234 rehine kurtarıldı

Boko Haram bir yılda 2 bin kadını kaçırdı