Boko Haram'dan kurtarılan çocuklar isimlerini unutmuş

Boko Haram'dan kurtarılan çocuklar isimlerini unutmuş
Boko Haram'dan kurtarılan çocuklar isimlerini unutmuş
Terör örgütü Boko Haram'dan kurtarılan yaklaşık 80 çocuğun, militanların propagandalarına maruz kalmaları nedeniyle isimlerini bile hatırlamadıkları açıklandı.

RADİKAL - Nijerya'nın kuzeydoğusunda geniş bölgeleri kontrol eden radikal İslamcı Boko Haram'ın elinden kurtarılan 80'e yakın çocuğun kendi isimlerini dahi hatırlamadığı belirtildi.

BBC'ye bilgi veren Ulusal Demokrasi yardım örgütü Direktörü Christopher Fomunyoh, yaşları 5 ila 18 arasında değişen çocukların İngilizce, Fransızca ya da başka bir yerel dil konuşabildiğini belirtti. Ancak Fomunyoh, Kasım ayında Kamerun'un kuzeyinde bir Kuran okulunda bulunan çocukların gerçek kimlikleriyle bağlarının koptuğunu ifade etti.

İntihar bombacısı olduğu şüphesiyle linç edildi

Boko Haram militanları kadın gibi giyinince yakalandı

PROPAGANDAYA MARUZ KALDILAR

Fomunyoh, "Aileleriyle olan bağları kopmuş. Evlerinin nerede olduğunu, akrabalarının kim olduğunu söyleyemiyorlar. Kendi adlarını bile hatırlamıyorlar" dedi. Fomunyoh'a göre çocukların bu denli kendi benliklerini unutmuş hale gelmesinin en önemli nedeni ise esir kaldıkları dönemde yoğun biçimde militanların propagandalarına maruz kalmaları.

Terör örgütü Boko Haram, Nijerya'nın kuzeydoğusu, Çad, Nijer ve Kamerun'da saldırılar düzenliyor. Bölge ülkeleri örgüte karşı birlikte mücadele etme kararı almış durumda. Boko Haram IŞİD'e bağlılığını geçen hafta ilan etmişti.

Boko Haram örgütü de IŞİD'e biat etti

Boko Haram ilk kez Çad'a saldırdı

Nijerya'da kanlı saldırı

Boko Haram iki kişinin başını kesti