Bol tartışmalı, tatlı dilli, esprili ziyaret

Bol tartışmalı, tatlı dilli, esprili ziyaret
Bol tartışmalı, tatlı dilli, esprili ziyaret

Kadınlar için küresel vicdan çağrısı yapan Emine Erdoğan a Diktatörlüğün Psikolojisi kitabı verildi.

ABD’ye çıkarma yapan Başbakan Tayyip Erdoğan , önceki gün Beyaz Saray’daki görüşmelerin ardından Başkan Yardımcısı Joe Biden ve Dışişleri Bakanı John Kerry ile birlikte Ticaret Odası’nın yuvarlak masa toplantısında ekonomik ilişkileri değerlendirdikten sonra akşam Başkan Barack Obama’nın onuruna verdiği çalışma yemeğinde Suriye, Filistin, Irak ve ikili ilişkileri masaya yatırdı. Kırmızı Salon’da 3 saatten fazla süren yemekte Erdoğan’a, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan eşlik etti. ABD tarafından ise Dışişleri Bakanı John Kerry ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Tom Danilon katıldı. 

‘Boston’a Bostonbul deriz’ 

Erdoğan, Ticaret Odası’ndaki toplantıda ise iş adamlarına Türkiye ekonomisini anlattı. Erdoğan, Türk ekonomisinin 2023’te ilk 10’a girmeyi hedeflediğini ve Türkiye’nin kim ne derse desin kendi otomobilini üreteceğini söyledi. “Erdoğan’a hayranım” ifadesini kullanan Biden ise “İlk 10 ekonomi içine gireceğinizden kuşkumuz yok” diyerek Türkiye’ye inancını vurguladı. Kerry de Türkçe olarak “Dağ dağa kavuşmaz, insan insana kavuşur” deyip okyanusun iki ülke arasına giremeyeceğini söyledi. Kerry, memleketi Boston’da çok Türk öğrenci olduğunu anımsatarak “Biz Boston’a Bostonbul diyoruz” dedi. Erdoğan dün de Brookings Enstitüsünde ‘ AK Parti ve Türkiye’nin Dönüşümü’ konulu bir konuşma yaptı. Türkiye’nin tarihten gelen bölgesel sorumluluğunu anlatan Erdoğan, “Suriye konusunda Cenevre sürecinin ‘ipe un sermek’ olduğunu söylemiştiniz. Şimdi nasıl bakıyorsunuz” sorusu üzerine şunları söyledi: 

Suriye için bölge turu 

“Şu anda süreçte asıl hedefimiz, fikrimdeki değişme diyebilirsiniz, şöyle: Rusya ile Çin’in de bu sürece katılımını sağlama bakımından adım atılabilir. Obama da Esad’sız bir süreçten bahsetti. Yoksa Esad’ın olduğu bir geçiş hükümetiyle veya onun yönlendireceği bir geçiş hükümetiyle bu işin çözülmesi mümkün değil, zaten muhalifler de bunu kabul etmez. Özgür Suriye Ordusu’nun ortaya koyduğu tavır ortadır. Rusya ve Çin’in bu sürece katılımını getirecek bir ikinci Cenevre süreci bizim açımızdan da destek bulmuştur.” Tampon bölge konusunda “Buna yalnızca ABD ve Türkiye karar veremez. Karar BM Güvenlik Konsey’ine ait” diyen Erdoğan Suriye gündemiyle bölge ülkelerine ziyaretlere başlayacağını söyledi. Erdoğan, Gazze’ye ziyaret ile ilgili soru üzerine Fetih ve Hamas’ın uzlaşmasının öncelikli hedef olduğu mesajı verdi. Erdoğan daha sonra San Francisco’ya gitti. 

‘Diktatörlüğün Psikolojisi’ 

Başbakanın eşi Emine Erdoğan ise Georgetown Üniversitesi’nde ‘Barışın inşasında kadınların rolü’ konulu bir konuşma yaptı. Erdoğan’a İranlı profesör Fathali Moghaddam’ın ‘The Psychology of Dictatorship’ (Diktatörlüğün Psikolojisi) kitabı hediye edildi. 15 Nisan’da yayımlanan kitapta demokratik ülkelerde bile diktatörlük ve demokrasi arasında gel-gitler yaşanabileceği belirtiliyor.