Bolivya'da saatleri ayarlama Morales'i

Bolivya'da saatleri ayarlama Morales'i
Bolivya'da saatleri ayarlama Morales'i
Bolivya'da ülkenin ilk yerli Devlet Başkanı Evo Morales'in talimatıyla saatler tersine döndü. Ülkede artık akrep ve yelkovan soldan sağa değil sağdan sola dönecek. Nedeni ise...

Güney Amerika ülkesi Bolivya hükümeti için artık saatler soldan sağa değil, sağdan sola doğru hareket ediyor. Değişiklik, başkent La Paz’daki parlamentonun tepesindeki saat kulesinde yapıldı. Ülke tarihinin ilk Kızılderili kökenli lideri olan Devlet Başkanı Evo Morales’in talimatı doğrultusunda geçilen yeni uygulamada bundan böyle saatlerdeki akrep ve yelkovan, bilinenin tersi yönde hareket edecek.

TÜM KURUMLARDA DEĞİŞECEK

Hürriyet'in haberine göre Dışişleri Bakanı David Choquehuanca, saat reformunun ‘sömürgecilikten kurtulan halkın açık ifadesi’ni simgelediğini söyledi. Bolivyalıların yerli ve güneyli kimliğini yansıttığı belirtilen saat için Başkan Yardımcısı Alvaro Garcia, hükümetin tüm kamu kurumlarındaki saat yönünü değiştirmeyi planladığını ifade etti.
Muhalefet kanadı ise sol iktidarın getirdiği bu yeniliği hoş karşılamadı. Muhalif vekil Normal Pierola, hükümeti küresel zaman yasalarını değiştirme hayali kurmakla suçladı. Bolivya Devlet Başkanı Morales, zaman zaman uluslararası uygulamalara karşı geliştirdiği aykırı çıkışlarıyla biliniyor. Ülkesinden sömürgeciliğin izlerini silme politikası izleyen Morales, daha önce yerel bir inanışa Hıristiyanlarla eşit ağırlık tanınacağını açıklamıştı.

BAYRAKTAKİ AT DA YER DEĞİŞTİRDİ
Morales, Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez’le 2006’daki buluşmasında da milli bayrağın yeniden tasarlanmasını istemişti. Buluşmada bayrak üzerindeki at figürünün yer değiştirdiği ve sağdan sola geçirildiği görülmüştü. Yüzde 53 gibi beklentilerin çok üzerinde bir oranla seçilen Morales’in ABD karşıtı olduğu biliniyor. Morales, göreve geldikten sonra ABD ile Serbest Ticaret Anlaşması’nı iptal edip Chavez’in öncülüğündeki ALBA’ya (Latin Amerika için Bolivarcı Alternatif) katılmıştı.radikal.com.tr