Bombalar üç hafta önce yerleştirilmiş

Bombalar üç hafta önce yerleştirilmiş
Bombalar üç hafta önce yerleştirilmiş
Özgür Suriye Ordusu, Şam'daki Ulusal Güvenlik Konseyi binasına gerçekleştirilen saldırının bir süredir hazırlıkları yapılan bir operasyon olduğunu ve bombaların binanın çatısına 3 hafta öncesinden yerleştirildiğini ileri sürdü.

Özgür Suriye Ordusu, üstlendiği saldırının ayrıntılarına ilişkin bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada, saldırının bir süredir hazırlıkları yapılan bir operasyon olduğu belirtilerek, bombaların, 3 kattan oluşan Ulusal Güvenlik Konseyi binasının çatısına, 3 hafta öncesinden ve 3 farklı noktaya yerleştirildiği iddia edildi. Eylemin birden fazla kişi tarafından gerçekleştirildiği belirtilen açıklamada, düzeneklerin patlatılması konusunda daha önce yapılan girişimlerin başarısız olduğu ancak çarşamba günü bunun başarıldığı ifade edildi. 

Saldırının olay yerine 100 metre uzaklıktaki bir noktadan kumanda edilerek gerçekleştirildiği anlatılan açıklamada, eylemin, “uluslararası dengelerin değiştirilmesi”,“Suriye halkına moral verilmesi” ve “rejimin merkez kadrosuna zarar verilmesi” amacına yönelik olduğu kaydedildi. Suriye resmi makamları, bombalı saldırıda Savunma Bakanı Davud Racha, İçişleri Bakanı Muhammed eş-Şaar, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'in eniştesi Savunma Bakan Yardımcısı ve Genelkurmay Başkan Yardımcısı Asıf Şevket ile Esed'in özel temsilcisi Hasan Türkmani ve İstihbarat Teşkilatı Muhaberat'ın Tahkikat Bölümü Başkanı Hafız Mahluf'un öldüğünü açıklamıştı. (AA)