Bombalı sadırı Kızılay'ı vurdu

Bombalı sadırı Kızılay'ı vurdu
Bombalı sadırı Kızılay'ı vurdu
Erdoğan'ın telefonla konuştuğu Somali'deki Kızılay ekibi bombalı saldırının kurbanı oldu. Kızılay'dan bir kişi ölürken 3 kişi yaralandı.

Başbakan Recep Erdoğan dün Ankara ’da Kızılay’ın olağan genel kurulanda 145 yıllık kurumun ülke içindeki ve dışındaki başarılarını anlatırken Kızılay’ın Somali ekibi başkent Mogadişu’da bombalı saldırının kurbanı oldu. Bombalı saldırı ve çatışmalarda biri Türk Kızılayının Somali uyruklu personeli olmak üzere toplam 19 kişi ölürken Kızalay’ın 3 Türk personeli hafif yaralandı. Kızılay’ın açıklamasına göre Kızılay ekibini taşıyan 2 araçlık konvoy 2 grup arasındaki çatışma sırasında saldırıdan etkilendi. Ağır hasar oluşan araçtaki Somalili personel hayatını yitirdi. Kızılay çalışanları Kenan Kongur, Murat Demirbaş ve Fatih Çelik ise şarapnel parçalarından yaralandı. Hastaneye kaldırılan yaralıları getirmek için Sağlık Bakanlığı ambulans uçak gönderdi. Uluslararası ajanslara göre ise Şebab militanları mahkeme binasını basıp çatışmaya girdi. Bu arada girişte bir araç infilak etti. Hükümet Afrika Birliği gücündeki Ugandalı askerlerin kuşattığı binada askeri üniformalı 9 saldırganın öldürüldüğünü açıkladı.

Şebab: 25 kişiyi öldürdük
Yaklaşık 3 saat sonra ikinci bomba yüklü araç havaalanı yolunda bir güvenlik binasının önünde infilak edince 3 ya da 4 kişi öldü. Bir polis yetkilisi patlamanın Afrika Birliği ve Kızılay araçlarının geçişi sırasında olduğunu belirtirken bir görgü tanığı “Bir adam, bir kadın ve bir çocuğun cesedini gördüm” dedi. Ölü sayısını 4 olarak veren BBC, kurbanlardan ikisinin Kızılay çalışanı olduğunu belirtti. 2011’de Başkentten çekildiğinden beri ilk kez bu çapta bir saldırıya imza atan Şebab’ın sözcüsü “Saldırı için 5 mücahit görevlendirdik. Dördü binaya girdi. 25 asker ve adliye çalışanını öldürdük” açıklamasını yaptı.

Somali liderleri Ankara’da
Saldırı, Somali ve Somaliland liderleri Hasan Şeyh Mahmud ile Ahmet Silanyo’nun Ankara temaslarına denk geldi. Saldırıdan kısa süre önce Erdoğan, Ankara’daki Kızılay toplantısında Mogadişu’daki Kızılay ekibiyle telefonda konuşmuştu. Kızılay yetkilisinin kurdukları parke taşı tesisinin açılışına davet ettiği Erdoğan “Ramazandan sonra inşallah” demişti.