Bordo Berelilerin eğittiği Peşmerge IŞİD'i vuruyor

Bordo Berelilerin eğittiği Peşmerge IŞİD'i vuruyor
Bordo Berelilerin eğittiği Peşmerge IŞİD'i vuruyor
'Bordo Bereli' olarak bilinen Türk Özel Kuvvetler'in eğitim verdiği peşmerge birliklerinin IŞİD'e karşı savaşta aktif rol aldıkları bildirildi.

RADİKAL - Irak'ta Türkmenler için kritik öneme sahip Kerkük’ün dış semtlerinde IŞİD’e yönelik operasyonlara “Bordo Bereli” olarak bilinen Türk Özel Kuvvetler’in eğitim verdiği peşmerge birliklerinin aktif şekilde katıldıkları, çevre ilçeler Dakuk ve Tuzhurmatu yakınlarındaki 10’dan fazla köyün IŞİD’in elinden alınmasında önemli rol oynadıkları belirtildi.

Hürriyet 'ten Uğur Ergan'ın haberine göre, Bordo Bereliler geçen yılın Kasım ayından beri Kuzey Irak’ta Diyana Eğitim Merkezi ve Zaho’daki Berseve Kampı’nda peşmergeye eğitim veriyor. Özel Kuvvetlerin eğitim verdiği peşmerge sayısının 2 bini geçtiği bildirildi. Peşmerge ile birlikte Türkmenler de IŞİD’e karşı savaşıyor.

OPERASYON HAZIRLIĞI VAR

Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilcisi Hicran Kazancı, operasyona Türkmenlerin en güçlü askeri birliklerinden birisi olan 16’ncı Tugay’la katıldığını söyledi. Türkmen ve Peşmerge güçlerinin, Kerkük ile güneyindeki Tuzhurmatu’yu bağlayan stratejik açıdan büyük öneme sahip Beşiir karayolunu almak için kapsamlı bir operasyon hazırlığı içinde olduğu bildirildi.