Boston bombacıları 2003'te Türkiye'deymiş

Boston bombacıları 2003'te Türkiye'deymiş
Boston bombacıları 2003'te Türkiye'deymiş
Boston maratonunda 3 kişinin ölümüne neden olan bombalı saldırının faillerinden biri MIT üniversitesindeki baskında öldürüldü, diğeri ise sokağa çıkma yasağı ilan edilen Boston'da ev ev aranıyor. Zanlılardan biri 2003'te Türkiye'de bulunmuş.

Radikal.com.tr - Boston Maratonu sırasında patlatılan iki bombayla 3 kişinin ölümüne ve 170 kişinin yaralanmasına neden olan saldırganlardan biri öldürülürken izine ulaşılan diğerinin yakalalnması için de ev ev arama yapılıyor. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nün (MIT) kampüsünde dün gece çıkan çatışmada bir polisi öldürdükten sonra Boston kent merkezine 10 dakika uzaklıktaki Watertown kasabasında güvenlik güçleriyle çatışmaya giren şüphelilerin kardeş oldukları ortaya çıktı. İki Çeçen kardeşten Tamerlan Tzarnaev (26) çatışmada hayatını kaybederken, Dzokhar Tsarnaev (19) ise kaçmayı başardı. Saldırganlardan birinin yaklaşık 10 yıl önce Türkiye 'de bulunduğu açıklandı. Amerikan medyasında yer alan 'Bombacılar Türkiye'den' iddiaları üzerine Türk İçişleri Bakanlığı'ndan açıklama geldi. Buna göre, saldırıyı düzenleyen kardeşlerden biri 10 yıl önce Türkiye'deydi. Bu arada İnterpol'ün de 2003 yılı temmuz ayında 10 gün süreyle Türkiye'de bulunduğu belirtilen saldırganla ilgili Türkiye'den bilgi istediği belirtildi..  

ABD medyasına yansıyan haberlere göre, 2006 yılından bu yana Massachusetts eyaletine bağlı Cambridge kentinde yaşayan ve buraya taşınmadan önce de Türkiye’de yerleşik olan iki Çeçen kardeş, dün gece çalıntı bir arabayla gittikleri bir marketi soyma girişiminde bulundu. Olay yerine gelen polisle çatışmaya giren bombacı Çeçen kardeşlerden biri, çatışmada yaşamını yitirdi. İkinci saldırgan, polis tarafından vurularak öldürülen ağabeyinin cesedi üzerinden atlayarak polisten kaçmayı başardı.

İkinci saldırganın yakalanması için Boston’da insan avı başlatılırken, tüm kamu ulaşım araçları seferden alıkondu, Bostonlulara evden çıkmama çağrısı yapıldı ve üniversiteler de içinde olmak üzere tüm okullar tatil edildi. FBI, iki numaralı saldırgan olarak tanımladığı kişinin 19 yaşındaki Dzhokhar Tzarnaev, MIT Üniversitesi polisi ile girdiği çatışmada öldürülen bir numaralı saldırganın da 26 yaşındaki Tamerlan Tzarnaev olduğunu açıkladı.

ABD Ulusal Güvenlik Bakanlığı tarafından açıklanan bilgiye göre Çeçen olan kardeşlerden Dzokhar'ın yakalanması için Boston'ın Watertown bölgesinde evlerde tek tek arama yapılıyor. Bu nedenle Boston'da yaklaşık 1 milyon kişiyi kapsayan sokağa çıkma yasağı ilan edildi. ABD'li yetkililer zanlıların radikal İslamcı görüşte olduğu ve saldırıların arkasında da bu motivasyonun olduğu görüşünde. 


BEYAZ ŞAPKALI KAYIP, SİYAH ŞAPKALI ÖLDÜ
Daha önce patlamanın olduğu bölgedeki güvenlik kameralarından tespit edilen görüntüleri dağıtılan iki zanlıdan olay günü beyaz şapka taktığı görülen 19 yaşındaki Dzokhar Tsarnaev'in kayıp olduğunu açıklalan polis, aranan saldırganın "silahlı ve tehlikeli" olabileceği uyarısında bulundu. Operasyon yapılan bölgede polis, halktan kapılarını kilitleyerek evlerinde kalmaları istendi.

Güvenlik kamerası görüntülerine siyah şapkasıyla yansıyan büyük kardeş Tamerlan Tsarnaev ise Boston kent merkezine 10 dakika uzaklıktaki Watertown kasabasında güvenlik güçleriyle çatışmaya girdi ve hayatını kaybetti. 


DZOKHAR ABD'YE 2011'DE GİTTİ
hurriyet.com.tr'de yer alan habere göre Dzhokhar Tsarnaev Kırgızistan'da doğdu ve daha sonra ailesiyle birlikte Dağıstan'a göçtü. 1999-2001 yılları arası Dağıstan'da okuduğu öğrenilen Tsarnaev'in, 2011'de burs kazandığı ve Cambridge Rindge & Latin School mezunu olduğu belirtildi.

Tsarnaev'in, Rusya'nın Facebook'u olarak bilinen "Vkontakte" sitesindeki sayfasında yaşadığı şehri Boston, dini inancını ise Müslüman olarak seçtiği görüldü. Siteye en son girişi cep telefonundan saat 04.04’te yaptığı anlaşılıyor.

Ağabey Tamerlan Tsarnaev'in ise bir boksör olduğu öğrenildi. 


BİR TANE BİLE AMERİKAN ARKADAŞIM YOK
Geçtiğimiz yıl fotoğrafçı Johannes Hirn'e bir röportaj ve fotoğraf veren Tamerlan, "Bir tane bile Amerikan arkadaşım yok, onları anlamıyorum" demiş. Röportajda Tsarnaev'in aslen Çeçenistanlı olduğu ama beş yıldır ABD'de yaşadığı belirtiliyor.

Bu arada Çeçenistanlı iki kardeş ile ilgili en ilginç iddialardan biri bir Amerikan televizyonundan geldi. NBC televizyonu iki kardeşin Türkiye'de yaşamış Çeçen mültecilerden olabileceği iddiasını gündeme getirdi. Tsarnaev kardeşlerin Türkiye vatandaşı olabileceği de iddia ediliyor.