Boston Maratonu'nda dehşet: ABD çifte patlamayla sarsıldı

Boston Maratonu'nda dehşet: ABD çifte patlamayla sarsıldı
Boston Maratonu'nda dehşet: ABD çifte patlamayla sarsıldı
ABD'nin Boston kentinde düzenlenen Uluslararası Boston Maratonu'nda bitiş çizgisine yakın bir yerde meydana gelen iki patlamada 3 kişi öldü 140'tan fazla kişi de yaralandı.

ABD 'nin "en eski ve en prestijli maratonu" diye nitelenen Boston Maratonu sırasında, birkaç saniye arayla meydana gelen 2 kuvvetli patlamada ilk belirlemelere göre 3 kişi öldü, en az 140 kişi de yaralandı.

Boston polisi, Boston Maratonu'nun bitiş çizgisi yakınlarında art arda meydana gelen 2 patlamanın yaklaşık 15 saniye arayla meydana geldiğini açıkladı.

Patlamaların, maratonda dereceye girenlerin bitiş çizgisini geçmesinden yaklaşık 3 saat sonra meydana geldiği belirtildi.

KÜTÜPHANEDE DE PATLAMA OLDU
Maraton sırasında meydana gelen patlamaların ardından, JFK Kütüphanesi'nde de patlama olduğu bildirildi. Boston polisi, vatandaşları kapalı alanlardaki kalabalık yerlerde durmamaları konusunda uyardı.

Patlamanın ardından, JFK Kütüphanesi'nde de yangın çıktı.

Yangın, çevrede paniğe neden olurken patlama sonrası polis, güvenlik önemlerini arttırarak kent genelinde cep telefonu iletişimini kesti.

2 PATLAYICI DAHA BULUNDU
Amerikalı istihbarat yetkilileri, Boston'da 2 büyük patlamanın meydana geldiği maraton alanında 2 patlayıcının daha bulunduğunu bildirdi.

Yetkililer, patlayıcıların etkisiz hale getirilmesine çalışıldığını kaydetti.

Öte yandan, olay yerindeki görgü tanıkları, bazı yaralıların durumunun ciddi olduğunu söyledi.

OBAMA , İÇ GÜVENLİK VE FBI TARAFINDAN BİLGİLENDİRİLDİ
ABD Başkanı Barack Obama'nın, Boston'daki patlamalarla ilgili İç Güvenlik Bakanı Janet Napolitano ve FBI Direktörü Robert Mueller tarafından bilgilendirildiği bildirildi.

Bir Beyaz Saray yetkilisi, Boston kentindeki maraton sırasında ve JFK Kütüphanesi'nde meydana gelen patlamalarla ilgili bilgi verdi.

Yetkili, yerel saatle öğleden sonra İç Güvenlik Bakanı Napolitano ve FBI Direktörü Mueller'in, Obama'yı federal ve yerel yetkililerin koordinasyonu da dahil olmak üzere olaya verilen yanıt ve devam eden incelemelerle ilgili bilgilendirdiğini kaydetti.

Bu arada, ABD Gizli Servisi'nin Beyaz Saray çevresinde güvenliği artırdığı bildirildi. (ajanslar)