Boston Maratonu'nun en küçük kurbanının ailesi: Çarnayev idam edilmesin

Boston Maratonu'nun en küçük kurbanının ailesi: Çarnayev idam edilmesin
Boston Maratonu'nun en küçük kurbanının ailesi: Çarnayev idam edilmesin
Boston Maratonu'na düzenlenen bombalı saldırı sonucu hayatını kaybeden 8 yaşındaki Martin'in ailesi Cevher Çarnayev'e idam cezası verilmemesini istedi.

RADİKAL - ABD ’de 2013’te Tamerlan ve Cevher Çarnayev kardeşlerin Boston Maratonu’na düzenlediği bombalı saldırı sonucu hayatını kaybeden 8 yaşındaki Martin’in ailesi Adalet Bakanlığı’nda bir mektup yazarak Cevher Çarnayev’e idam cezası verilmemesini istedi. Martin’in annesi ve babası Bill ve Denise Richard, açık mektupta emniyet teşkilatı ve Adalet Bakanlığı’na teşekkür etmenin ardından isteklerinin gerekçesini açıkladı.

New York Times’ta yer alan habere göre, hükümete, Çarnayev’e idam cezasının uygulanmaması için çağrıda bulunan Richard çifti, “Sanığın hayatının geri kalanını, serbest bırakılma ihtimali olmadan hapiste geçirmesini ve temyiz hakkından feragat edilmesini destekliyoruz” ifadesini kullandı. Çift, kararlarının gerekçesini ise, idam cezası verilmesi durumunda “sonsuz temyizler” olacağı ve “hiçbir zaman önlerine bakamayacaklarını” belirterek, “Dikkatler sanığın üzerinde oldukça, onun şartlarına göre bir hikaye yaşayacağız, bizim değil. Sanık televizyonlardan ve gazetelerden silindiği an, bizim ailemizi ve hayatımızı yeniden inşa etme sürecimiz başlayacak” sözleriyle anlattı.

Cevher Çarnayev'in davası başlıyor

Boston Maratonu’nda Çarnayev kardeşlere çok yakın konuma bulunan aileden Martin’in kız kardeşi Jane sol bacağını ve annesi sağ gözünü kaybetmişti. Martin’in kardeşi Henry, saldırı sonrası gördükleri nedeniyle psikolojik sıkıntı yaşıyor ve baba Bill Richard’ın da kulak zarı delindi.

Maraton bombacısı için karar verildi

Boston Maratonu mağduru, hemşiresiyle evlendi