Boston saldırısında bir Suudi vatandaşı gözaltında

Boston saldırısında bir Suudi vatandaşı gözaltında
Boston saldırısında bir Suudi vatandaşı gözaltında
ABD'de önceki gün gerçekleştirilen ve 3 kişinin öldüğü Boston maratonu saldırısıyla ilgili 20 yaşındaki bir Suudi Arabistan vatandaşı gözaltına alındı.

Amerikan New York Post gazetesi, Boston maratonuna düzenlenen bombalı saldırı sonrasında polisin 20 yaşındaki bir Suudi Arabistan vatandaşını gözetim altında tuttuğunu yazdı.

Saldırıda bir şarapnel parçasıyla yaralanan 20 yaşındaki Suudi Arabistan vatandaşının Boston'daki Brigham and Women's Hospital'da tedavi altına alınırken aynı zamanda FBI ve yerel polis tarafından sorgulandığı belirtildi.

New York Post gazetesi, şüphelinin evinin de polis tarafından arandığını açıkladı.

SORUŞTURMA İKİ YÖNLÜ YÜRÜTÜLÜYOR
FBI saldırıyı düzenleyenleri ortaya çıkarmak için soruşturmayı iki yönlü sürdürüyor. FBI, ülkedeki radikallerin hükümeti zor durumda bırakmak için bu tür bir eylem düzenlemiş olacağı olasılığı üzerinde duruyor. Saldırının olduğu gün Massachusetts eyaletinde kurtuluş günü kutlamaları vardı. Ayrıca vergilerin yatırılması için son gündü. Ülkedeki radikal grupların bunları protesto etmek için saldırıyı düzenlemiş olabileceği belirtiliyor.

FBI, saldırının radikal İslamcılar tarafından düzenlendiği olasılığı üzerinde ise daha ciddi duruyor. Boston maratonunda düzenlenen saldırının, El Kaide'ye yakınlığıyla bilinen "Inspire" dergisinde tarif edildiği gibi gerçekleştiği belirtiliyor. Yemen'de hazırlanan ve İngilizce yayınlanan dergi, daha çok Batı'da yaşayan radikal İslamcılara mesaj veriyor.

Amerikan Wall Street Journal gazetesi ise internet sayfasında Boston polisinin, 5 değil 7 şüpheli paket bulduğunu iddia etti.

DÜDÜKLÜ TENCEREYE KULLANILMIŞ
Bombalı saldırıda yaralananların vücutlarından çivi ve metal parçaları çıkarıldığı bildirildi.

Yetkililer, saldırının ardından 176 kişinin kentteki hastanelere kaldırıldığını, 17 kişinin durumunun ağır olduğunu açıkladı.

Boston Çocuk Hastanesi Travma Merkezi Müdürü David Mooney, yaralı çocukların vücudundan metal parçaları çıkardıklarını söyledi.

Mooney, bacağından yaralı 2 kız çocuğunun durumunun ciddiyetini koruduğunu belirtti.

Saldırının ardından 31 yaralının gönderildiği Massachusetts Hastanesi'nin yetkilileri ise 4 kişinin bacağını kesmek zorunda kaldıklarını ifade etti.

Öte yandan, saldırılarda kullanılan bombaların, düdüklü tencerelere koyulduğu belirtildi.

Adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili, saldırganların bomba yapmak için 6 litrelik düdüklü tencere kullandıklarını söyledi. Patlayıcı madde doldurulan düdüklü tencerelerin, daha sonra içlerinde metal parçaları ve çivi bulunan siyah, spor çantaların içine yerleştirildikleri belirlendi.

Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından Temmuz 2010'da yayımlanan bir rapora göre, bu tür bombalar, genellikle Afganistan, Hindistan, Nepal ve Pakistan'da kullanılıyor. Mayıs 200'da New York'taki Times Meydanı'na bırakılan 3 patlayıcıdan biri de düdüklü tencereye koyulmuştu.

Times Meydanı'ndaki saldırı girişimini üstlenen Taliban, Boston'daki saldırıyla hiçbir bağlantısının olmadığını ileri sürdü.