Boston zanlılarının ailesi sorguda

Boston zanlılarının ailesi sorguda
Boston zanlılarının ailesi sorguda

Anne Zubeydat, oğlunu Ermeni asıllı Mişa adlı arkadaşının radikalleştirdiği iddiasını reddetti.

ABD ’nin Moskova Büyükelçili-ği’nden bir heyet, Boston saldırısının kardeş zanlıları Tamerlan ve Cohar Tsarnayev’in ‘FBI tarafından tuzağa düşürüldüğünü’ savunan babası Anzor ve diğer akrabalarıyla görüşmek üzere önceki gün Dağıstan’a gitti. Tamerlan 2012’de Rusya ziyareti sırasında Çeçenya ve Dağıstan’da 6 ay geçirmişti. Diplomatların da Tamerlan’ın Dağıstan’da görüştüğü kişiler aracılığıyla mı ‘radikalleştiğini’ araştıracağı belirtildi. Baba Anzor ve diğer akrabalar önceki gece geç saatlere dek ifade verirken ifadeleri kimin aldığı net belirtilmedi. Bazı haberlerdeki ‘FBI’ın Rus hükümetiyle işbirliği yaptığı’ bilgisi ifadeleri ajanların aldığını düşündürdü.

Tamerlan ‘olası teröristmiş’

Bu arada FBI’ın üçüncü bir ülkenin isteği üzerine 2011’de ifadesini aldığı ancak ‘terörist faaliyetine rastlamadığı için hakkındaki soruşturmayı kapattığı Tamerlan’ın ‘terör listesi veritabanı’nda yer aldığı ortaya çıktı. Basındaki haberlere göre, ‘potansiyel terörist’ olarak görülen 500 bin kişinin yer aldığı ‘Terrorist Identities Datamart Environment’da (TIDE) Tamerlan’ın da adı geçiyor. Tamerlan’ın bu listeye de 6 aylık Rusya ziyareti sebebiyle girdiği sanılıyor. 11 Eylül saldırılarının ardından 2005’te kurulan ve istihbarat teşkilatlarının desteğiyle sürekli ‘geliştirilen’ TIDE listesinde çoğunluğu yabancılar oluştursa da yaklaşık 2500 ABD vatandaşının bulunduğu sanılıyor.

‘Mişa beynini yıkadı’

Bu arada zanlıların dayısı Ruslan Tsarni, Tamerlan’ın ‘Mişa adlı arkadaşının etkisi altında kaldığını’ öne sürdü. Tsarni “Mişa bir şekilde beynini yıkadı” deyip şunları anlattı: “Bildiğim kadarıyla Mişa yeni Müslüman olmuştu ve Tamerlan’la İslamiyet hakkında hayli kapsamlı sohbetler yapıyordu. Tamerlan, Mişa ile tanıştıktan sonra boks ve müzikle uğraşmaktan vazgeçip ABD’nin Irak ile Afganistan müdahaleleri konusunda eleştirel konuşmaya ve 11 Eylül’ü CIA’in gerçekleştirdiğine ilişkin komplo teorileriyle ilgilenmeye başladı. Tamerlan’ın babası pek çok kez beni arayıp ‘Mişa’nın oğlumun üzerindeki etkisinden endişeliyim’ demişti.”