Boykot değil 'hayır'

Boykot değil 'hayır'
Boykot değil 'hayır'

Yurtdışındaki Mısırlılar anayasa taslağı için oy kullanmaya başladı.

Mısır'da ordunun tarafları barıştırma girişimi sonuç vermezken muhalefet referandumu boykot etmeyip 'Hayır' oyu kullanma kararı aldı.

KAHİRE - Mısır ’da siyasi krizin çözümü için devreye giren ordunun dün Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve muhalefeti uzlaştırmak için öngördüğü toplantı ertelenirken muhalifler referanduma katılıp ‘Hayır’ oyu kullanma kararı aldı. Muhaliflerin çatı örgütü Ulusal Kurtuluş Cephesi destekçilerine referandumu boykot etmek yerine anayasa taslağına ‘Hayır’ deme çağrısı yaptı. Muhalif liderlerden eski Arap Birliği Sekreteri Amr Musa “Hayır diyeceğiz” derken örgütün sözcüsü sandığın şeffaf olması halinde muhalefetin gücünü göstermek için boykota da gidebileceklerini açıkladı. Sözcü boykot seçeneğine dönmek için şu koşulların olması gerektiğini belirtti: “Yargıçların tüm seçim merkezlerini denetlemesi, içeride ve dışarıda güvenliğin sağlanması, Mısırlı ve uluslararası gözlemcilerin süreci takibi ve referandumun tek bir günde yapılması.”

Referandum iki güne yayıldı
Seçim Komisyonu da bazı yargıçların referandumu denetlemeyi reddetmesi nedeniyle oy verme işleminin yasal şartlara uyması için referandumun 15 Aralık ve 22 Aralık’ta iki turlu yapılacağını açıkladı. Yurtdışında yaşayan Mısırlılar için daha önce ertelenen oy verme işlemi dün başladı. Gösterilerin sürdüğü Kahire’de tutuklama yetkisi verilen askerlerin ve tankların sokaklara konuşlandırılmasına rağmen muhalifler önceki gece başkanlık sarayı önündeydi. Yüzlerce kişi sarayın önüne dikilen metal ve beton bariyerlere hasar verirken herhangi bir çatışma yaşanmadı.

Ordu arabulucu ama...
Anayasa taslağında şeriata atıflar nedeniyle yaşanan krizin çözümü için taraflara masaya oturma çağrısı yapan ordu da toplantının ‘tarafların istenen düzeyde yanıt vermemesi nedeniyle’ ertelendiğini duyurdu. Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı General Abdulfettah el Sisi, “Siyasetten ya da referandumdan bahsetmeyeceğiz. Oturup konuşacağız, böylece ülkeyle ilgili endişesi olanlar rahatlayabilir” demişti.