Breivik'in kaderi 24 Ağustos'ta çizilecek

Breivik'in kaderi 24 Ağustos'ta çizilecek
Breivik'in kaderi 24 Ağustos'ta çizilecek
Norveç'te geçtiğimiz Temmuz ayında Oslo ve Utöya'da düzenlediği çifte saldırıda 77 kişiyi öldüren Anders Behring Breivik'in yargılandığı dava sona erdi

Norveç'in başkenti Oslo'daki Bölge Mahkemesi'nde 19 Nisan'dan bu yana devam eden davanın bugünkü son duruşmasına, Breivik'in gerçekleştirdiği saldırılardan sağ kurtulanlar ile birlikte, ölenlerin yakınları da katıldı. Ancak duruşmada, Breivik son savunmasını verirken, tüm müştekiler sanığı protesto etmek için duruşma salonunu terk etti.

Breivik savunmasında, saldırılardan sonra kendisini 37 uzmanın kontrol ettiğini ve bunlardan 35'inin kendisi hakkında hasta olmadığını söylediklerini öne sürerek, "Akıl sağlığım yerinde, psikiyatr hasta değilim" dedi.

Breivik'in avukatı Geir Lippestad da yaptığı son savunmada, mükekkilinin akli dengesinin yerinde olduğu üzerinde durdu. Lippestad, dün mütalaasını veren savcıların öne sürdüğü gibi Breivik'in psikiyatr hastası olmadığını, cezai ehliyetinin yerinde olduğunu belirterek, müvekkilinin tedavi için psikiyatri kliniğine gönderilmemesini, bunun yerine eylemlerinden dolayı mümkün olan en hafif hapis cezasına çarptırılmasını istedi.

Breivik hakkındaki çelişkili psikiyatrik raporları inceleyen Norveçli savcılar, dünkü duruşmada 33 yaşındaki ırkçı saldırganın akıl sağlığının yerinde olmadığına karar verilmesi yönünde mütalaa vermişti. Savcılar, Breivik'in cezaevi yerine, kliniğe yatırılmasını talep etmişti.(hürriyetplanet)


  ETİKETLER:

  Norveç

  ,

  Oslo

  ,

  Protesto

  ,

  hapis

  ,

  duruşma

  ,

  cezaevi