Brennan CIA'e, Hagel Pentagon'a

Brennan CIA'e, Hagel Pentagon'a
Brennan CIA'e, Hagel Pentagon'a

Demokrat Başkan Obama nın arka çıktığı Cumhuriyetçi eski Senatör Hagel geçmişte en fazla Cumhuriyetçileri kızdırdı.

Dışişleri'ne Kerry'yi aday gösteren Obama, Savunma Bakanlığı'na Hagel'i istiyor. Cumhuriyetçiler İsrail düşmanı diye Hagel'e karşı.

İkinci dönemine hazırlanan ABD Başkanı Barack Obama’nın Savunma Bakanlığı’na eski Cumhuriyetçi Senatör Chuck Hagel’i, CIA Başkanlığı’na da Beyaz Saray danışmanı John Brennan’ı aday göstermesi bekleniyor. Yahudi lobisini kızdıran açıklamaları nedeniyle bazı Cumhuriyetçilerin itiraz ettiği Hagel’in adaylığı Senato’da sert tartışmalara yol açacak gibi görünüyor. Vietnam gazisi Hagel, özellikle 2009’da Senato’dan ayrıldıktan sonra partisinin çok sert eleştirilerine maruz kalmıştı. Bir dönem Cumhuriyetçi Parti Nebraska Senatörü olan Hagel, partisinde İsrail karşıtı olmakla ve İran konusunda ılımlı davranmakla eleştiriliyor. Hagel, 2007’deki bir röportajında Yahudi lobisinin Washington üzerindeki etkisini eleştiren sözleriyle de tepki çekmişti.

‘İsrail’e en zıt isim’
Senatör olduğu dönemde Hagel’ı ulusal güvenlik ve dış politika konusunda öven Cumhuriyetçilerin önemli isimlerinden Senatör Mitch McConnell, eski dostunun adaylığı konusunda tereddütlü ifadeler kullandı: “Diğer adaylar gibi kendisine de adil bir şekilde söz hakkı verilmeli. Oturumların nasıl geçeceğini, Chuck’ın görüşlerinin aday olduğu göreve uygun olup olmadığını bekleyip göreceğiz.” Bir diğer Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham ise açık konuşarak Hagel’ın ‘ABD tarihinde İsrail devletine en zıt bakan olacağını’ savundu. Hagel için “Ana görüşün dışına çıkmış biri. Cumhuriyetçi Parti ile bağlarını çoktan kopardı” diyen Graham, şu ifadeleri kullandı: “Sadece İran’la doğrudan müzakereye girilmesini, yaptırımların işe yaramayacağını, İsrail’in ülkeye binlerce roket atan terör örgütü Hamas’la masaya oturmasını istemekle kalmadı. Ayrıca AB’ye Hizbullah’ı terör örgütleri listesine alması için gönderilen mektubu imzalamayan 12 senatörden biriydi.”

Eşcinselleri kızdırmıştı
Sağ cephenin hedefindeki Hagel, 1998’deki eşcinsel karşıtı çıkışı nedeniyle solda da soru işareti yaratan bir isim. Hagel, eski Demokrat başkanlardan Bill Clinton’ın o dönemde Lüksemburg büyükelçiliğine aday gösterdiği James Hormel’i ‘açıkça eşcinsel’ diyerek aşağıladığı için bir süre önce özür dilemişti. Obama ise bu yöndeki eleştirilerin Hagel’in adaylığına zarar vermeyeceğini belirterek eski senatöre desteğini ortaya koymuştu.

Irak işgaline karşıydı
Türk-ABD ilişkilerinin savunucularından Hagel, ‘21. yüzyılın en değerli liderlerinden biri’ olarak tanımladığı Atatürk ’ün ABD’deki okullarda öğretilmesi gerektiğini söylemişti. Ermeni lobisi de 1915 yılı olayları konusunda Türkiye ’ye yakın çizgiye sahip Hagel’in bakanlığına karşı duruyor. Vietnam Savaşı’nda kardeşiyle beraber savaşan ve başarıları nedeniyle madalya alan Hagel, bir biyografisinde “Savaş korkunç bir şey, zafer değil sadece acı getirir” ifadesini kullanmıştı. Hagel, eski Başkan George W. Bush döneminde de Irak işgaline karşı çıkmış, 2009’da da Obama’nın Afganistan’a ek asker gönderme kararını eleştirmişti. Hagel, 2011’deki bir demecinde de Pentagon’un gereğinden büyük olduğunu ve küçültülmesi gerektiğini belirtmişti.

CIA’in başına Brennan
Daha önce de dışişleri bakanlığına Demokrat Senatör John Keryy’yi aday gösteren Obama, evlilik dışı ilişkisi nedeniyle kasımda istifa eden eski CIA Başkanı David Petraeus’un yerine de, Beyaz Saray Terörle Mücadele ve İç Güvenlik Danışmanı John Brennan’ı getirmeyi planlıyor. Beyaz Saray, Brennan’ın adaylığını “Son 4 yılda tüm önemli ulusal güvenlik konularında aktif görev almıştır” açıklamasıyla duyurdu. Brennan waterboarding gibi işkence tekniklerini savunduğu için eleştiri alıyordu. CIA’de görev almış Brennan, Kaide lideri Usame Bin Ladin’in öldürüldüğü operasyonu planlayanlar arasındaydı.