Brennan İHA'larla infazları savundu

Brennan İHA'larla infazları savundu
Brennan İHA'larla infazları savundu
CIA başkanlığına aday gösterilen eski Beyaz Saray terörle mücadele başdanışmanı John Brennan, insansız hava araçlarıyla (İHA) düzenlenen saldırıları, 'yargısız infaz' ve 'sivil ölümlerine de yol açtığı' eleştirilerine rağmen savundu.

Brennan, Senato İstihbarat Komisyonu’nda verdiği ifadede, 4 yıldır Yemen, Pakistan ve Afganistan’da ‘terörle mücadele’ stratejisinin belkemiğini oluşturan İHA saldırılarının, ‘son çare ve caydırıcı unsur olarak düzenlendiğini’ ve ‘cezalandırma amaçlı olmadığını’ iddia edip sivil kayıpların çok nadir olduğunu öne sürdü. Brennan’ın 4 saat süren ifadesine protestolar damga vurdu. Oturumu sekteye uğratan göstericiler “Sizin yüzünden çocuklar ölüyor” diye bağırdı.

Silah planıyla ilgili itiraf
Savunma Bakanı Leon Panetta ile Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey de 11 Eylül ’de Bingazi Konsolosluğu’na saldırıyla ilgili ifadelerinde istihbarat zafiyetini kabul ederken Dışişleri ve CIA’in Suriyeli muhaliflere silah temin planına destek verdiklerini söyledi. İkili “Desteklediniz mi?” sorusuna “Evet” yanıtı verdi. Plan Beyaz Saray’a takılmıştı.