Brezilya Dışişleri Bakanı: Burası Türkiye değil!

Brezilya Dışişleri Bakanı: Burası Türkiye değil!
Brezilya Dışişleri Bakanı: Burası Türkiye değil!

Brzilya'daki olaylarda dün bir canlı yayın aracı yakıldı

Brezilya Dışişleri Bakanı Antonio Patriota kendi ülkesindeki protestocuların Türkiye'ye kıyasla daha barışçıl olduklarını söyledi.

Radikal.com.tr - Brezilya'da 2 Haziran günü toplu taşıma ücretlerine zam ve kamu kaynaklarının israfına tepki olarak başlayan eylemlerde Türkiye polemiği sürüyor. Eylemcilerin, 'Aşk bitti burası Türkiye' sloganları ile çıktıkları sokaklarda polisin sert müdahaleleri yaşanmıştı. Dün akşam Türkiye’de Gezi Parkı eylemleri sırasında yaptığı yayınlarla gündeme gelen ABD ’li gazeteci Christiane Amanpour’a konuk olan Brezilya’nın Dışişleri Bakanı Antonio Patriota da kendi ülkesini Türkiye ile kıyasladı.

Programda Amanpour'un Türkiye'deki olaylarla ilgili sorusu üzerine Patriota, iki ülkede de protestolar yaşanmakla birlikte Brezilya’nın Türkiye olmadığına dikkat çekerek, “Bence durum farklı. Buradaki gösteriler ağırlıklı olarak barışçıldı” dedi. Patriota, son haftalarda Türkiye’de yaşanan şiddet ve çatışmanın ülkesinde görülmeyeceğini belirtti.

Amanpour’un Brezilya’nın beş şehrinde Çevik Kuvvet polislerinin göreve gönderildiğini hatırlatması üzerine ise Patriota, “Şurada burada şiddet olayları olabilir ve elbette güvenlik güçleri hazırlıklı olmak zorundalar çünkü çok sayıda insan var” dedi. Brezilyalı Bakan, “Bizim beklentimiz ise protestolara barışçıl bir şekilde devam etmeleridir” diye konuştu.

Devlet Başkanı Dilma Rousseff’in açıklamalarını hatırlatan ifadeler kullanan Patriota, Brezilya’nın protestolar sonucu daha güçlü bir ülke haline geldiğini ve bu gösterilerin demokratik sürecin bir parçası olduğunu belirterek, “Rousseff’in hükümeti milyonlarca kişiyi yoksulluktan kurtarıp orta sınıfa soktu. Yükselen yaşam koşullarının beklentileri yükseltmesi doğal” dedi.