Brezilya ve Türkiye yeniden devrede

Brezilya ve Türkiye yeniden devrede
Brezilya ve Türkiye yeniden devrede
Dışişleri Bakanı Manuçehr Muttaki, uranyum takası mutabakatını görüşmek üzere Türkiye ile Brezilya Dışişleri bakanlarının yakında bir araya geleceğini ve bu toplantıdan çıkan karar sonucu Viyana grubuna yanıt vereceklerini bildirdi.


İRAN - Bakanlar Kurulu çıkışı gazetecilerin sorularını yanıtlayan Muttaki, geçen ay Türkiye, Brezilya ve İran arasında imzalanan ve Viyana Grubu (Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu -UAEK, ABD, Rusya ve Fransa) ile uranyum yakıtı takasını öngören konuyu tekrar görüşmek üzere birkaç gün içinde 3 ülke dışişleri bakanlarının bir araya geleceğini bildirdi.

Muttaki, “1-2 gün içinde ortak toplantının nerede yapılacağına karar verilecek ama biz bunun Tahran’da yapılmasını öneriyoruz“ dedi. Muttaki, ayrıca Viyana Grubu'na takas konusunda yanıtı da bu toplantı sonrası Türkiye ve Brezilya’nın görüşlerini aldıktan sonra vereceklerini bildirdi.

Muttaki, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'ın İsrail’de yaptığı öneriye İran’ın yanıtının ne olacağı sorusu üzerine ana temelin Türkiye ve Brezilya ile imzalanan takas anlaşması olacağını, bu konuda ortak toplantıda Türkiye ve Brezilya ile istişare sonucu karar verileceğini söyledi.