Brezilya yangın yeri

Brezilya yangın yeri
Brezilya yangın yeri
Brezilya'da iki aydır maaş zammı isteyen binlerce öğretmenin barışçıl başlayan protestoları, taleplerine destek veren anarşist grupların polisle çatışması üzerine Rio de Janeiro ve Sao Paulo kentlerinde sokakları ısıttı.

Brezilya’da iki aydır maaş zammı isteyen binlerce öğretmenin barışçıl başlayan protesto gösterileri, taleplerine destek veren anarşist grupların polisle çatışması üzerine Rio de Janeiro ve Sao Paulo kentlerinde sokakları ısıttı. Sao Paulo’daki eylemlerde 7 kişi yaralanırken, öğretmenlere göre 50 bin, polise göre ise 10 bin kişinin katıldığı Rio de Janeiro’daki eylemlerde ise ‘Kara Blok’ adlı anarşist grubun maskeli üyeleri, polise taşlar ve molotof kokteylleri fırlattı.

Brezilya'da 'sirkeciler' ayaklandı

Geçen haftaki eylemlerde öğretmenlere karşı aşırı güç kullanıldığını öne süren Kara Blok üyelerinin belediye binasına girmek istemesi ise çatışmaların şiddeti artırdı. 200 kadar Kara Blok üyesinden bazıları belediye binasının kapısını kırarken, bir grup da bankalara girdi ve ATM’leri kırarak açmak çalıştı. Bankalardan çıkardıkları mobilyalarla barikat kuran eylemcilere polis biber gazıyla müdahale etti. Kara Blok üyesi Hugo Cryois şiddetten polisi sorumlu tutup “Polis olmadığı zaman şiddet de olmuyor. Polisin olduğu her yerde ise şiddet var. Bu yüzden hazırlıklı geldim. Polise güvenemezsiniz” diye konuştu. Öğretmenlerin hedefinde ise ‘sağlık ve eğitime gerekli yatırımı yapmamakla suçladıkları’ hükümet vardı. Tıpkı hazirandaki toplu ulaşım zammı protestolarında olduğu gibi eylemci öğretmenler de hükümetin 2014 Dünya Kupası ve 2016 Olimpiyatları’na para harcamasını eleştirdi.

Cumhurbaşkanı eylemle gurur duydu, polis eylemcilere katıldı!