Brezilya'da 10 yaşındaki çocuk öldürüldü

Brezilya'da 10 yaşındaki çocuk öldürüldü
Brezilya'da 10 yaşındaki çocuk öldürüldü
Brezilya'nın Rio de Janeiro kentinde 10 yaşındaki bir çocuğun polis kurşunuyla öldüğü iddiaları üzerine halk protesto gösterileri düzenledi. Eylemcilere müdahale eden polis göz yaşartıcı gaz kullandı.

RADİKAL - Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde 10 yaşındaki Eduardo de Jesus Ferreira adlı çocuğun polis kurşunuyla öldüğü iddiaları ülkeyi karıştırdı. Türkiye ’deki Berkin Elvan’ın öldürülmesi benzeri olayda, ailenin çocuğun polis kurşunuyla öldüğü iddiaları polis tarafından kabul edilmezken, polise göre çocuğu yasa dışı gruplar öldürdü. Olayı protesto edenler Complexo do Alemão’da sokaklara dökülürken, polis, göstericilere karşı göz yaşartıcı gaz kullandı.

Focus dergisinin haberine göre, polis çocuğun yasa dışı gruplarca öldürüldüğünü iddia ediyor. Çocuğun annesi ise Globo gazetesine yaptığı açıklamada “Olayda tek bir silah sesi duyulmuş ve bu da benim oğlumu öldüren silahtan çıkan sesmiş” dedi. 

DEVLET BAŞKANI'NDAN OLAYI AYDINLATMA SÖZÜ

Devlet Başkanı Dilma Rousseff aileye olayın tüm ayrıntılarıyla aydınlatılacağı sözü verirken, olaya karışan polislerin görevden alındığı haberde yer aldı. Başkan, çocuğun ölümüne neden olanların mahkemede hesap vereceklerini ve gereken cezayı alacaklarını belirtti. (Ahmet İncel/DHA)