Brezilya'da darbecilere yargı yolu göründü

Brezilya'da darbecilere yargı yolu göründü
Brezilya'da darbecilere yargı yolu göründü
Dokunulmazlıkları nedeniyle yıllardır yargılanamayan Brezilyalı darbecilere mahkeme yolu göründü. İki eski askerin yargılanmasına karar verildi.

Brezilya yargısı, 1964-1985 yılları arasındaki cunta dönemi yetkililerini cezalandırmak üzere ilk adımı attı. Para eyaleti Federal Mahkemesi yargıcı, darbecilere dokunulmazlık sağlayan yasaya rağmen 2 eski üst düzey askeri yetkiliye ‘insan kaçırma’ suçundan yargılanması için açılan davayı kabul etti.
Emekli albaylar Sebastiao de Moura ve Licio Maciel, darbe dönemi boyunca solcu gerilla örgütü Araguaia üyesi kişilerin kaçırılmasında rol oynamaktan yargılanacak. ‘Bir Daha İşkenceye Hayır’ grubunun lideri aktivist Victoria Grabois, 40 yıllık insan hakları mücadelesinin ardından kararı büyük bir başarı olarak nitelendirdi. Yargıcın kararı Brezilya’da henüz kurulan ve diktatörlük döneminde işlenen suçları soruşturmaya başlayan Hakikat Komisyonlarının yol açtığı tartışmalarla aynı döneme denk geldi.

Hakikat Komisyonları 
Eski gerilla olarak 3 yıldan fazla hüküm giymiş ve cunta döneminde işkence görmüş Devlet Başkanı Dilma Roussef, Hakikat Komisyonlarının kurulması için yasa tasarısını geçtiğimiz Kasım ayında onamış, ancak muhafazakarların 400 askeri yetkiliyi kapsayacak yasaya eleştirisi sert olmuştu.
Cunta yetkililerine yönelik dokunulmazlık nedeniyle Brezilya, darbecileri yargılamakta Arjantin, Şili ve Uruguay gibi diğer Güney Amerika ülkelerin gerisinde kalmış durumda. Washington merkezli Adalet ve Uluslararası Hukuk Kurumu Müdürü Viviana Kristicevic, kararın Brezilya için bir dönüm noktası olduğunu düşündüğünü ifade etti. Kristicevic, Brezilya’da işlenen sistematik suçların, işkencelerin, kaybolmaların ardındaki hakikatlerin ortaya çıkarılması ve adaletin sağlanması için bu süreci çok daha önce başlatması gerektiğini söyledi. Araştırmalara göre, 21 yıllık cunta döneminde ordu ve hükümet tarafından öldürülen ya da kaçırılan 475 kişi var. Askeri yönetimin iktidarda olduğu 1961-79 yılları arasında işlenen suçların, 1979 tarihli af yasası nedeniyle cezasız kalması yıllardır ülkede büyük tepkiye neden oluyor.
Amerikalar arası İnsan Hakları Mahkemeside, 2010’da Brezilya’ya bu suçluların yargılanmasının devletin yükümlülüğü olduğunu duyurmuş ve hükümetten bu yönde adım atmasını istemişti.