Brezilya'da gece kulübünde yangın: 245 ölü

Brezilya'da gece kulübünde yangın: 245 ölü
Brezilya'da gece kulübünde yangın: 245 ölü
Brezilya'da bir gece kulübünde çıkan yangında 245 kişi hayatını kaybetti.

Brezilya’nın güneyinde Rio do Sul eyaleti Santa Maria bölgesinde ’Kiss’ adlı gece kulübünde havai fişek gösterisinin neden olduğu sanılan bir yangın meydana geldi.

İtfaiye yetkilileri yangında toplam kaybı 245 kişi olarak açıkladı.

Santa Maria yerel gazetesi O Diario’nun konuştuğu gece kulübünün koruma görevlisi Rodrigo Moura fişeklerin fırlatılmasıyla birlikte kıvılcımlar çıktığını, hemen yangın söndürme aletiyle müdahale ettiğini ama cihazın çalışmadığını anlattı. İsmini açıklamak istemeyen bir kadın tanık, fişeklerin fırlatılmasıyla birlikte korkunç bir çarpma sesi ve ardından çok büyük siyah dumanlar yükseldiğini, insanların panik halinde kaçışmaya başladığını, kendisinin de kapının çok yakınında olduğu için kurtulduğunu söyledi.

Bir başka görgü tanığı ise, yangın paniği sırasında müşterilerin hesap ödemeden kaçacağını düşünen görevlilerin kapıları kilitlediğini ve bu sırada çıkan izdihamın can kaybını artırdığını iddia etti.

İtfaiye ve yardım ekipleri olay yerinde çalışmalarına devam ederken, Şili’de Mercosur- Avrupa Birliği zirvesinde olan devlet başkanı Dilma Roussef görüşmelerini iptal ederek, Brezilya’ya döndü. Görgü tanıkları ’Pimenta e seus Comparsas’ grubunun şovundan hemen sonra havai fişeklerin patlatılmasıyla birlikte yangının çıktığını bildirdi.

Gece kulübünün çıkış kapılarının çok küçük olması ve yangın için yeterli tedbirlerin alınmamış olması trajedinin boyutunu artırdı.

EN BÜYÜK YANGINLARDAN BİRİ OLDU
Brezilya'nın güneyindeki Santa Maria kentinde bir gece kulübünde çıkan yangında en az 245 kişinin hayatını kaybetmesi, bu tip eğlence merkezlerindeki güvenlik zafiyetlerini gündeme getirirken, kulüplerdeki yangın facialarının genellikle havai fişeklerden kaynaklandığı dikkat çekiyor.

Brezilya'daki yangının, dünyada 10 yılı aşkın bir süre içinde en fazla can kaybına yol açan gece kulübü yangınlarından biri olduğu belirtiliyor. Yangın facialarının ortak noktası ise, olaya havi fişeklerden dağılan kıvılcımların sebebiyet vermesi.

Tarihe geçen büyük gece kulübü yangınları şunlar:
-Rusya'nın Perm kentinde Aralık 2009'da bir gece kulübünde kapalı alanda patlatılan havai fişeğin plastik tavanda dekor olarak kullanılan ağacın dallarını tutuşturması sonucu çıkan yangında 152 kişi ölmüştü.
-Tayland'ın başkenti Bangkok'taki bir gece kulübünde 2009'u karşılamaya hazırlanan grubun geri sayım yaptıktan sonra patlattığı hava fişeğin kıvılcımlarının etrafa yayılması sonrasında yangın çıkmış, 67 kişi hayatını kaybetmişti.
-Çin'de Shenzen kentinde Ekim 2008'de bir gece kulübünde patlatılan havai fişekten yayılan kıvılcımların alev almasının ardından çıkan yangın sonrasında izdiham çıkmış, 43 kişi ölmüştü.
-Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te Aralık 2004'te kalabalık bir gece kulübünde fırlatılan işaret fişeğinin tavandaki dekoru ateşe vermesi sonrasında çıkan yangında 194 kişi hayatını kaybetmişti.
- ABD 'nin Rhode Island eyaletinde 2003'te bir gece kulübünde atılan hava fişeklerden çıkan kıvılcımların tavana ve duvarlara yayılmasının ardından çıkan yangında 100 kişi ölmüştü.
-Venezuela'nın başkenti Karakas'ta Kasım 2002'de küçük bir diskotekte yangın çıkmış, dumanların etrafı kaplaması sonucu 50 kişi ölmüştü.
-Çin'in Luoyang kentinde 25 Aralık 2000'de bir gece kulübünde yapılan kaynak çalışması sırasında çıkan yangında 309 kişi hayatını kaybetmişti.