Brezilya'da 'sirkeciler' ayaklandı

Brezilya'da 'sirkeciler' ayaklandı
Brezilya'da 'sirkeciler' ayaklandı
2014 Dünya Kupası ve 2016 Olimpiyatları için yapılan harcama ile toplu taşıma zammına karşı 'Sirkeci Devrimi' adı verilen gösteriler yayılıyor.

Brezilya’da 2014 Dünya Kupası ve 2016 Olimpiyatları için yapılan harcamalar ile toplu taşıma ücretlerine gelen zammı protesto için başlatılan eylemler Lula da Silva’nın ülkeyi düzlüğe çıkartıp koltuğu teslim ettiği Devlet Başkanı Dilma Rousseff’i zorluyor. 2 Haziran’da Sao Paulo’da otobüs bileti ücretlerine yapılan zamma karşı başlayan ve önceki gün 11 kente yayılan gösterilere polis plastik mermi ve biber gazıyla müdahale etti. Şimdiye kadarki 200 bin insanı sokaklara döken eylemlerin en büyüğü önceki gün 100 bin göstericinin katılımıyla Rio de Janeiro’da düzenlendi. 

‘20 Sent Devrimi’ 

Polisin biber gazına karşı sirke şişesi taşıyan kişileri gözaltına alması sebebiyle bazıları eylemlere ‘Sirke Devrimi’ adını verirken protestoların başladığı ulaşım zammına atfen ‘20 Sent Devrimi’ diyenler de var. Ülkede bilet fiyatı 3 realden 3.20 reale çıkarılmıştı. 2014’te Dünya Kupası’na ve 2016’da Olimpiyatlara ev sahipliği yapacak ülkede birçok kişi, sağlık ve eğitimde ciddi sorunlar yaşanırken bu organizasyonlar için çok para harcanmasından yakınıyor. Liderleri yolsuzlukla da suçlayan eylemcilerin en çok attığı slogan “Halk uyandı”. 

Son 20 yılın en büyük isyanı 

Ülkede son 20 yılın en büyük protestosu olarak görülen eylemler polisin şiddetli müdahalesine para-lel olarak büyüdü. Dilma Rousseff ise “Barışçıl gösteriler meşrudur. Gençlerin protesto gösterisi yapması normaldir” diyerek sokakları yatıştırmaya çalıştı. Yine de sokaklar şiddete sahne oldu.
Önceki gün güvenlik güçlerine taş atan eylemciler de 8 polis memurunu yaraladı. Bir aracı da ateşe veren eylemciler eyalet parlamento binasında yangın çıkardı. Başkent Brasilia’da ise 200’den fazla protestocu polis barikatlarını aşarak Ulusal Kongre binasının çatısına çıktı. Polis eylemcileri konuşarak ikna etti ancak çatıdan inen gençler parlamentonun çevresinde insan zinciri oluşturdu. Sao Paulo’da kentin ana meydanında 65 bin kişi toplandı. Eylemciler daha sonra üç farklı yöne dağılarak kenti felç etti.Belo Horizonte’da 30 bin, Curitiba ve Belem kentlerinde 10 bin kişinin yürüdüğü belirtildi. 

15 milyar dolar harcama 

Geçen hafta bu kentte aşırı güç kullanmakla suçlanan polis, dün geceki eylemler sırasında kalabalığa müdahale etmedi. Güvenlik yetkilileri iki gün önce yaptıkları açıklamada polisin eylemler sırasında plastik mermi taşımayacağını açıklamışlardı. Devlet Başkanı’nın yatıştırıcı açıklamalarına rağmen Spor Bakanı Aldo Rebelo, protestocuların Konfederasyon Kupası ve Dünya Kupası’nı ‘sabote etmesine’ izin vermeyeceklerini söyledi. Hükümet iki spor organizasyonuna 15 milyar dolar harcamayı planlıyor.

Yunan çapulcunun zaferi

Yunanistan’da hükümetin kemer sıkma politikaları çerçevesinde halkı sokaklara döken Devlet Radyo ve Televizyon Kurumu’nu (ERT) kapatma kararı yargıdan döndü. Danıştay, Televizyon Çalışanları Sendikası’nın (POSPERT) başvurusu üzerine ERT’nin kapatılması kararını durdurdu. Mahkeme hükümetin ERT’nin yerine yeni bir yayın kuruluşu kurma planını onaylasa da yeni kuruluş yayına geçinceye dek ERT’nin yayınına devam etmesi gerektiğine hükmetti. Karar ayrıca ERT’nin yeniden faaliyetlerine başlamasına yönelik gerekli önlemlerin Maliye Bakanlığı tarafından alınmasını öngörüyor. Halk kararı sokaklarda kutladı. Hükümet Sözcüsü Simos Kedikoğlu kamu televizyonunun doğru yönetilemediğini, işleyişinin skandalvari olduğunu ve borçlarının sürdürülebilir olmadığını belirterek ERT’nin kapatılması kararını savunmuştu. ERT’nin kapatılmasıyla 2656 kişi işsiz kalmıştı.