'Brezilya'nın arabuluculuğuna hazırız'

'Brezilya'nın arabuluculuğuna hazırız'
'Brezilya'nın arabuluculuğuna hazırız'
İran, uranyum takası konusunda Brezilya'nın önerisini kabul etti.

Fars Haber Ajansının, Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezine dayanarak verdiği habere göre, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silvia’nın, uranyum takasına ilişkin önerisini prensipte kabul etti.

Konuya ilişkin önerinin Ahmedinejad ve Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez’in telefon görüşmesinde ele alındığı belirtildi.

Chavez’in, Brezilya’nın önerisini Ahmedinejad’a ilettiği, İranlı liderin ise Tahran’da teknik konulara ilişkin müzakerelere hazır olduklarını ifade ettiği bildirildi.

Brezilya’nın, uranyum takasına ilişkin İran ve Batı arasında arabuluculuk teklifinde mi bulunduğu ya da yeni bir öneri mi sunduğu konusunda açıklama yapılmadı.

Brezilya Dışişleri Bakanı Celso Amorim, geçen haftaki Tahran ziyaretinde, İran’ın nükleer enerji faaliyetleriyle ilgili sorunun diplomatik yollarla çözülmesinde rol almak istediğini bildirmişti.

BM Güvenlik Konseyinin geçici üyesi olan Brezilya ve Türkiye, nükleer enerji faaliyetlerinden dolayı İran’a yeni yaptırımlar uygulanmasına karşı çıkıyor ve sorunun diplomatik yollardan çözülmesini istiyor.

Bu arada Brezilya liderinin, bu ay içinde Tahran’a yapacağı ziyarette de konunun ele alınması bekleniyor.

İran ve Batılı ülkeler arasında uranyum takasına ilişkin müzakerelerden sonuç alınamaması üzerine Tahran yönetimi, kendi tesislerinde uranyumu zenginleştirme işlemini başlatmıştı.

Uranyum takasına ilişkin önerilerinin hala masada olduğunu belirten Tahran yönetimi, Batılı ülkelerin güven sorununu gidermesi ve ön şart koşmaması halinde müzakerelere başlanılabileceğini duyurmuştu. (aa)