Britanya kendi vatandaşlarını ABD'ye dinlettirdi

ABD istihbaratının Londra'nın 2007'de verdiği gizli izinle Britanya vatandaşlarının telefon, internet ve e-posta iletişimini izlediği ortaya çıktı.

ABD Ulusal Güvenlik Kurumu’nun (NSA) eski analisti Edward Snow-den’ın sızdırdığı belgeler bir kez daha Britanya’nın başını yaktı. Guardian ve Channel 4’ün haberine göre Britanya, NSA’e dünya çapındaki yasadışı izlemelerinde destek sunmakla kalmayıp kendi vatandaşlarını dinlemesi için izin de vermiş. Londra’nın 2007’de verdiği gizli izinle NSA, suç işlediklerine dair hiçbir şüphe olmadığı halde Britanya vatandaşlarının telefon, e-posta ve internet iletişimini izledi. Tony Blair başbakanken yapılan anlaşmaya göre NSA, Britanyalıların telefon, internet ve e-posta kayıtlarını da tuttu. Bilgiler, ABD askeri kurumlarının ve istihbarat teşkilatlarının ulaşabileceği bilgi bankasında kayıt altına alındı. Bu bilgilere dayanarak her bir bireyin irtibatta olduğu diğer kişilere ulaşıldı ve onların yer aldığı listeler düzenlendi. Sonuçta her bir kişinin yanı sıra onunla ilişkisi olan diğer üç kişi hakkında da bilgiler toplandı. Habere göre ABD, Britanya, Avusturalya, Yeni Zelanda ve Kanada’nın yer aldığı Amerikan müttefiklerinden oluşan ‘5 göz’ adlı grup arasında istihbarat paylaşımı anlaşması var. Ancak Guardian bu anlaşmayla 5 ülkenin, kendi vatandaşlarını ‘ortaklarının’ istihbarat takibine karşı koruduğunun düşünüldüğünü vurguladı.
Dışişleri Bakanlığı, iddiaları ne doğruladı ne de yalanladı. Guardian ise hükümet organlarından defalarca açıklama istemelerine karşın yanıt alamadıklarını yazdı. Gazete , “Belgeyle ABD istihbaratının kitlesel telefon-internet izleme programına Britanya vatandaşlarının da dahil olduğu ilk kez doğrulandı” ifadelerini kullandı. LONDRA / GUARDIAN