Britanya Türkiye'ye de sızmış

Britanya Türkiye'ye de sızmış
Britanya Türkiye'ye de sızmış

Washington da yüzlerce kişi, Dünya Sivil İtaatsizlik Günü olarak kutlanan 5 Kasım da Guy Fawkes maskeleriyle yürüdü.

ABD'den sonra dinleme skandalları ifşa olan Britanya, Güney Kıbrıs'taki üsten kıtalar arasında uzanan fiber optik kablolardaki veri akışını izliyor.

ABD Ulusal Güvenlik Kurumu’nun (NSA) başta müttefikler olmak üzere 35 ülkeyi dinlemesinin yankıları henüz dinmeden NSA’nın işbirlikçisi Britanya’nın skandalları patlamaya başladı. Britanya Devlet İletişim Birimi’nin (GCHQ), Güney Kıbrıs’ın doğusundaki askeri üste bulunan gizli dinleme istasyonu ile aralarında Türkiye ’nin de bulunduğu ülkelere ait 14 sualtı fiber optik kablodan akan verileri izlediği ortaya çıktı.
İngiliz Telegraph, İtalyan L’Espresso, Alman Süddeutsche Zeitung, Alfa TV ve Yunan Ta Nea’nın yürüttüğü ortak soruşturmanın sonuçları ile eski NSA uzmanı Edward Snowden’ın ifşa ettiği yeni belgelere dayandırılan habere göre GCHQ, Dikelya askeri üssündeki Aya Nikola’da ‘Benhall, Bude ve Sounder’ kod adlı 3 dinleme istasyonunu kullanıyor. Bu istasyon sayesinde Kıbrıs’tan geçerek Ortadoğu , Kuzey Afrika ve Avrupa ’ya giden kablolara sızan GCHQ, on milyonlarca e-posta, telefon görüşmesi, SMS ve internet üzerinden yapılan diğer haberleşmelere ‘kulak veriyor’. Uzman mühendisler Kıbrıs kıyılarından geçen kablolardaki veri akışını ‘pasif optik ayırıcılar’ kullanarak istasyona yönlendiriyor. Çanak anten, uydu ve faaliyetlerin yürütüldüğü binalardan oluşan istasyon Google Earth’deki uydu görüntülerinde de rahatlıkla görülebiliyor. L’Espresso, “Denizaltındaki kabloların haritası, Doğu Akdeniz ve Ortadoğu’nun dinlenmesi için Kıbrıs’ı ideal bir konum haline getiriyor. Pek çok kablo Kıbrıs’ı Britanya ve ABD’lilerin casusluk faaliyetlerinin açıkça hedef aldığı İsrail ve Suriye’ye bağlıyor. Diğer kablolar da yine Kıbrıs- Lübnan, Kıbrıs-Mısır-Türkiye ve Kıbrıs-Yunanistan-İtalya hattı üzerinde veri taşıyor” ifadelerini kullandı.

Turist kılığında casus

Süddeutsche Zeitung üste ABD’li ajanların da görev yaptığını belirtti. Ancak Britanya, Güney Kıbrıs hükümetine üste yalnızca Britanyalıların çalışacağı konusunda güvence verdiği için bu ajanlar turist kılığında dolaşıyor. Britanya ve Güney Kıbrıs arasında 1960’ta imzalanan bir anlaşma, GCHQ’nun denizaltı fiberoptik kabloları takip etmesine izin veriyor. Güney Kıbrıs Telekomünikasyon Birimi de (CTA) GCHQ’ya destek veriyor.
Almanya’nın başkenti Berlin’deki Britanya Büyükelçiliği’nde bulunan gizli dinleme üssünü hâlâ açık tutan CGHQ’nun Güney Kıbrıs’taki merkezlerinin giderlerinin yarısını NSA’nın karşıladığı biliniyor. Guardian da 18 ay boyunca her gün 200 fiber optik kablodan geçen 600 milyon verinin izlendiğini, sonra da bu istihbaratın NSA ile paylaşıldığını açıklamıştı. GCHQ’nun veri akışını hem uydu hem de sualtı fiber optik kablolar aracılığıyla yönetebileceği Ortadoğu’daki bir üs ise hâlâ yapım aşamasında.
Öte yandan Almanya Başbakanı Angela Merkel’in cep telefonunun dinlendiğinin ortaya çıkması üzerine Washington’a giden üst düzey Alman istihbarat yetkilileri, Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice’la görüştü. Obama yönetiminden bir yetkili casusluğu tamamen yasaklayan bir anlaşma ihtimalinin düşük olduğunu söyledi. Diğer taraftan istihbarat servislerinin faaliyetlerinin kısıtlanmasına ilişkin bir yasa tasarısını kabul eden ABD Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi, faaliyetlere finansman sağlanmasına 2014’te de devam edilmesine ise onay verdi.