Brooks hakim karşısında

Brooks hakim karşısında
Brooks hakim karşısında
İngiltere'deki telekulak skandalında Rupert Murdoch'ın manevi kızı Brooks hakim karşısına çıktı

LONDRA - Avustralyalı medya patronu Rupert Murdoch'ın İngiltere'de sahibi olduğu "News International" şirketinin eski yöneticisi Rebekah Brooks hakim karşısına çıktı.

Kapatılan pazar gazetesi "News of the World"ün editörü olduğu dönemde öldürülen Milly Dowler'ın telefonuna bırakılan sesli mesajları yasa dışı olarak dinlemekle suçlanan Brooks, hakkındaki suçlamaları reddediyor. 2002'de öldürülen 13 yaşındaki Dowler'ın cep telefonuna bırakılan sesli mesajların dinlendiği ve daha fazla mesaj bırakılması için bazılarının gazete tarafından silindiği tespit edilmişti.

Londra'daki Westminster Mahkemesi'nde bugün yapılan kısa duruşmada, 44 yaşındaki Brooks'tan, bu ay sonunda aynı konuda suçlanan diğer gazetecilerle birlikte Southwark Mahkemesi'ne gelmesi istendi. Rebekah Brooks mahkemede, yaşadığı adresi ve doğum tarihini söyledi.

Brooks, aralarında İngiltere Başbakanı David Cameron'ın eski iletişim danışmanı Andy Coulson'ın da bulunduğu toplam yedi kişiyle birlikte 26 Eylül 'de yargıç karşısına çıkacak.

"Murdoch'ın manevi kızı" olarak da bilinen Brooks, mahkemeye giriş ve çıkışında gazetecilere açıklama yapmadı.

İngiltere'nin gündemini uzun süredir meşgul eden telekulak skandalı kapsamında News International şirketinin eski hukuk danışmanı Tom Crone ise geçen hafta gözaltına alınmıştı.
"News of the World" gazetesi çalışanlarının sansasyonel haber için, aralarında cinayet kurbanlarının yakınları, ünlü sanatçılar ve ölen İngiliz askerlerinin yakınlarının da bulunduğu çok sayıda kişinin telefonlarını yasa dışı olarak dinlediği ortaya çıkmıştı.
Skandal geçen yıl gazetenin kapanmasına neden olmuş ve ülkede medya etiğinin masaya yatırıldığı Leveson soruşturması başlatılmıştı. (aa)