Brüksel'de AB-Türkiye Zirvesi

Brüksel'de AB-Türkiye Zirvesi
Brüksel'de AB-Türkiye Zirvesi
Türkiye-AB Zirvesi bugün Brüksel'de yapılıyor. Toplantı öncesinde konuşan Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Türkiye'nin mülteciler konusunda AB'den yardım beklemekte haklı olduğunu söylerken, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, zirve toplantısında ana hedeflerinin Avrupa'ya mülteci akınını kesmek olduğunu belirtti.

RADİKAL - Türkiye-AB Zirvesi bugün Brüksel'de yapılıyor. AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, zirve toplantısında ana hedeflerinin Avrupa'ya mülteci akınını kesmek olduğunu söyledi. Merkel ise Türkiye ile bugün bir anlaşma sağlayarak Avrupa'ya göçmen akınına bir düzen getirmek istediklerini söyledi. Zirve öncesi açıklama yapan Çipras ise bugünkü AB-Türkiye Zirvesi'ni "mülteci krizinin etkin ve insani bir şekilde çözülmesi için önemli bir adım" olarak nitelendirdi.

Toplantı öncesinde gazetecilere açıklama yapan Donald Tusk, haftalar süren çetin müzakerelerin ardından tüm tarafların kabul edebileceği bir formül üzerinde anlaştıklarını dile getirdi. Bu zirvede aynı zamanda Türkiye ile ilişkilerin yeniden canlandırılması üzerinde de duracaklarını ifade eden Tusk, Türkiye'nin terörle mücadelede kilit bir ortak olduğunu ve Suriye'deki mesele ve Kıbrıs sorunu ile ilgili daha iyi işbirliğine ihtiyaç duyduklarını ifade etti. Son günlerde de jeopolitik ve stratejik açından Türkiye ile işbirliğinin ne kadar önemli olduğunun daha iyi görüldüğünü ekledi.

Mülteciler dudaklarını dikti

Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Türkiye ile bugün bir anlaşma sağlayarak Avrupa'ya göçmen akınına bir düzen getirmek istediklerini söyledi. Merkel, "AB-Türkiye eylem planının ana unsurlarından biri de kaçak göç yerine yasal göçmenliği nasıl ikame edebiliriz ve Türkiye'deki mültecilerin durumlarını nasıl iyileştirebiliriz konuları." dedi. Merkel, Türkiye'nin mülteciler konusunda AB'den yardım beklemekte haklı olduğunu da ekledi.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, bugünkü AB-Türkiye zirvesi'ni "mülteci krizinin etkin ve insani bir şekilde çözülmesi için önemli bir adım" olarak nitelendirdi. Türkiye'nin AB üyeliğine aday bir ülke olduğunu hatırlatan Çipras, bu ilişkiyi bir çerçeveye oturtmak istediklerini söyledi. Türkiye ile diyalogun geliştirilmesinin mülteci akınını durdurmaya yardımcı olacağını belirten Çipras, zirveden herkes için olumlu bir sonuç çıkacağını umduğunu söyledi.

Geçtiğimiz hafta Türkiye'de çok yapıcı görüşmeler yaptığını belirten Çipras, Türkiye'nin üyelik müzakerelerinde de ilerleme sağlanabileceğinden emin olduğunu dile getirdi. Yunan lider, Türkiye'nin mültecilerin Avrupa'ya geçişini azaltmak için ellerinden geleni yapması gerektiğini vurguladı.

'Tüm mültecileri başlarından vuralım' diyen politikacı istifa etti

Finlandiya Başbakanı Juha Sipila, Avrupa'ya göçmen akını sorununun çözümünde Türkiye'nin anahtar bir role sahiş olduğunu söyledi. Türkiye-AB Zirvesi öncesinde açıklama yapan Sipila, AB ülkelerinin Türkiye'den bir miktar mülteciyi kabul edeceğine dair haberlerin hatırlatılması üzerine, "Evet, müzakerelerde ele alınan konulardan biri de bu." dedi.

Bu arada Midilli başta olmak üzere Ege adalarına mülteci akını kış şartlarına rağmen devam ediyor. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, geçtiğimiz hafta sadece bir günde 3 bin kişinin adaya ulaştığını açıkladı.

Aylan'ın fotoğrafını gördükten sonra düğünlerini iptal ettiler

Yunan adalarına bu yıl 700 bine yakın mülteci geldi. Göçmenleri taşıyan botlardan 19'u battı ve yaklaşık 200 kişi öldü. (CİHAN)