Brüksel'de terör alarmı

Brüksel'de terör alarmı
Brüksel'de terör alarmı
Belçika'nın başkenti Brüksel'de bu sabah 'dolaysız' ve 'çok ciddi terör tehdidi' nedeniyle alarm seviyesi yükseltildi. Kentte metro seferleri durduruldu.

RADİKAL - Ulusal kriz merkezi Ocam, Brüksel'de 4'üncü terör alarmı seviyesine geçildiğini duyurdu. Açıklamada “dolaysız” ve “çok ciddi terör tehdidi” nedeniyle "özel güvenlik tedbirlerinin hayata geçirilmesinin ve halka detaylı öneriler yapılmasının" zorunlu olduğu ifade edildi. Ocam vatandaşlara konser ve tren istasyonu gibi kalabalık yerlerden uzak durmaları çağrısı yaptı. Başkent bölgesine bağlı 19 belediyeden de büyük organizasyonları iptal etmeyi gündeme almaları istendi.

İngiliz Telegraph gazetesinin haberine göre, Paris'te 130 kişinin hayatını kaybettiği saldırıları düzenleyenlerin bir kısmının yaşadığı Brüksel'in Molenbeek kasabasında patlayıcılar ve kimyasalların olduğu cephanelik bulundu. 

Paris katliamından kan donduran görüntüler

Brüksel toplu taşıma işletmesi STIB “kriz merkezinin tavsiyesi” doğrultusunda bugün tüm metro hatlarında trafiğin durdurulduğunu açıkladı. Metronun pazar günü de çalışmaması gündemde. Brüksel'deki tren istasyonları ve havalimanında ordu birlikleri devriye görevini sürdürüyor.

Paris'teki canlı bombanın kendisini patlattığı an kamerada

Belçika ulusal kriz merkezi Ocam, ülkenin geri kalan kısmında ise "mümkün ve muhtemel terör tehdit" anlamına gelen 3'üncü alarm seviyesinin sürdüğünü kaydetti.

Paris'te 130 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırılarını düzenleyenlerin bir kısmının Brüksel'in Molenbeek semtinde yaşadığı ortaya çıkmıştı.

'IŞİD'le mücadele BM Şartı kapsamına alındı'

Fransa olağanüstü hal uzatıldı