Bu Afganistan'daki şiddetin fotoğrafıdır

Bu Afganistan'daki şiddetin fotoğrafıdır
Bu Afganistan'daki şiddetin fotoğrafıdır

Askerler öldürdükleri cesetle böyle poz verdi.

Afganistan'da Taliban, hükümete karşı son dönemlerin en büyük saldırısını gerçekleştirdi. Bir yandan silahlı militanlar güvenlik güçleriyle çatışırken, diğer yandan da kamu binalarına intihar saldırıları düzenlendi. Saatlerce süren çatışmaların ardından hükümet güçleri durumu kontrol altına aldıklarını açıkladı. Afganistan'dan geçen görüntüler 'şiddetin' fotoğrafını gösterdiKABİL - Olaylar sabah erken saatlerde başladı. Taliban'a mensup intihar eylemcileri başkanlık sarayı, adalet bakanlığı, maden bakanlığı ve başkanlık idari binasına saldırı düzenledi.
Bunun ardından silahlı militanlar, iki alışveriş merkezi, bir sinema ve bir de beş yıldızlı otele saldırdı. Afgan güvenlik güçleriyle silahlı militanlar arasında yoğun çatışmalar yaşandı. Taliban, operasyonda 20 kadar militanının yer aldığını duyurdu.
Reuters haber ajansı güvenlik yetkililerine dayandırdığı haberinde, 4'ü intihar bombacısı olmak üzere en az 9 saldırganın hayatını kaybettiğini bildirdi.
Sağlık Bakanlığı, 4 güvenlik görevlisi ve bir sivilin öldüğünü ve 38 kişinin de yaralandığını açıkladı. AFP, haber ajansı, hayatını kaybeden sivilin bir çocuk olduğunu öne sürdü.
Başkanlık sarayı etrafındaki saldırılar, Devlet Başkanı Hamid Karzai'nin yeni kabinesinin yemin töreni sırasında meydana geldi.DÖRT SAAT SÜRDÜKarzai yaklaşık dört saat süren çatışmaların ardından yaptığı açıklamada, "Güvenlik durumu kontrol altına alınmış ve düzen yeniden sağlanmıştır" dedi. ABD'nin Afganistan-Pakistan özel temsilcisi Richard Holbrooke da bu tarz olayların düzenli olarak tekrarlanmasının beklenebileceği uyarısında bulundu. Bu olay, Taliban'ın son bir yıl içerisinde gerçekleştirdiği en büyük saldırı olarak gösteriliyor.OBAMA’YA DARBEUzmanlar, bu olayın ABD Başkanı Barack Obama'nın Taliban'ı silah bırakmaya ikna etmeyi de içeren yeni Afganistan stratejisine darbe vuracağını belirtiyor.
Ayrıca, yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı başkentte bile Taliban militanlarının bu kadar rahat hareket edebilmesinin güvenlik durumuyla ilgili soru işaretleri yarattığına dikkat çekiliyor. (Hürriyet)