Bu boğanın spermi 3 bin dolar değerinde

Bu boğanın spermi 3 bin dolar değerinde
Bu boğanın spermi 3 bin dolar değerinde
Hindistan'ın kuzeyinde bulunan bir köydeki boğanın spermleri 3 bin dolardan alıcı buluyor. Boğanın sahibi, boğa sayesinde o kadar çok para kazanmış ki şu anda büyük bir lüks içinde yaşıyor.

RADİKAL - BBC ’den Soutik Biswas’ın haberine göre Hindistan ’daki bir boğa öyle güçlü, öyle sağlıklı ki, onun gibi bir boğaya sahip olmak isteyen insanlar hayvanın spermleri için binlerce dolar vermeye hazır.

Yuvraj adlı boğa, arkaya doğru kıvrılan boynuzları, kadife gibi kürkü ve ince kuyruğuyla gösterişli bir hayvan. 450 kilo ağırlığında, yaklaşık 3 metre eninde, 1.70 metre boyunda. Her gün vitaminlerle zenginleştirilmiş 20 litre süt içiyor, 10 kg elma, bir o kadar da ot ve tahıl yiyor. İlgi görmeye alışık. Kendisine hayran hayran bakanları biraz küçümser gibi bir hali var.  Sahibi Karamveer Singh, "Her gün onu görmeye geliyorlar. O bir boğa değil, bir marka" diyor.

radikal


3 katlı bir binanın önündeki avluda salınan büyük boğa, boylarının ölçüsünü almak ister gibi, yeni ziyaretçilerini süzüyor.

Haryana eyaletinde üç kuşaktan beri çiftçilik yapan bir ailenin üyesi olan 47 yaşındaki Singh'in, iki düzine sığırı var. Ayrıca başka işler de yapıyor. Eşiyle birlikte yaşıyor. Otomobilleri, traktörleri, hizmetkârları var. Oğullarından biri Avustralya'da işletme dalında yüksek lisans yapıyor, diğeri Rajasthan'da bilgisayar okuyor. Singh'in sahip olduğu en değerli şey ise, bir kriket yıldızının adını verdiği boğası Yuvraj.

Carmen'in ölüm kalım savaşı

Yuvraj, Hindistan'daki buffalo türlerinin en iyisi sayılan Murra boğalarından. Spermi de muhtemelen ülkedeki boğa spermlerinin en pahalısı. Bir boşalmada çıkan meni, 500-600 doza ayrılarak, toplam olarak yaklaşık 3 bin dolara alıcı buluyor.

radikal

Yuvraj'ın annesi ve kardeşleri de sürünün gözde hayvanlarından. Yuvraj'ın sperminden satın almak için Hindistan'ın her yerinden tüccarlar akın ediyor. Tüccarlar büyük paralar ödeyerek aldıkları spermleri Yuvraj kadar heybetli boğalar yetiştirmek isteyen çiftçilere satıyor.

Yuvraj aynı zamanda büyükbaş hayvan yarışmalarında da sahibine sürekli para ödülü kazandırıyor. Tabii bu hayvanı satın almak isteyenler de eksik değil. İki yıl önce Hyderabad kentinden bir işadamı sahibine bir milyon doların üzerinde para önermiş. Ama yeterli olmamış. "Satmayı, ancak bunun üç kat fazlasına düşünebilirim. O paraya helikopter alırım" diyor Singh, ama biraz düşününce fikrini değiştiriyor: "Ailesinden ayırmak olur mu hiç? Onsuz yaşayabilir miyim ki?"

Kangal köpeklerinin inekle şaşırtan dostluğu