Bu defa da Ermenistan uçağı indirildi

Bu defa da Ermenistan uçağı indirildi
Bu defa da Ermenistan uçağı indirildi

Kargo uçağı aramaların ardından dün 17.45 sularında yeniden havalandı.

ANKARA - Ankara, Türk hava sahasını kullanarak Suriye ’ye giden tüm uçakları ‘kontrol’ etmekte kararlı. Moskova-Şam seferini yapan Suriye uçağının ardından, Suriye’nin Halep kentine 14 ton insani yardım malzemesi götüren Ermenistan’a ait bir sivil kargo uçağı dün Erzurum Havalimanı’na indirildi. Aramada herhangi bir bildirimsiz malzeme bulunamaması üzerine Halep’e gidişine izin verilen uçak dün 17.45 sularında havaalanından ayrıldı. Antonov 12 tipi uçağın yükünün ‘Kardeşine Yardım Et’ adlı kampanyanın topladığı yağ, pirinç, şeker gibi gıda yardımı olduğu kaydedildi. 

‘Teknik iniş’ 
Uçağın pilotu, dün saat 11.15 sıralarında Türkiye ’den geçiş izni istedi. Türkiye arama yapılması şartıyla uçağa kontrollü geçiş izni verdi. Bunun üzerine uçak, Erzurum Havalimanı’na indirildi. Yetkililer, herhangi bir sivil uçuşa teknik iniş kaydıyla üst uçuş izni verilmesinin 1944 Şikago Sivil Havacılık Sözleşmesi’ne uygun ve havacılıkta rutin sayılan bir uygulama olduğunun altını çizdi.
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, olayla ilgili “Demek ki biz bu konuda çok ciddiyiz. Çok iyi takip ediyoruz. işimizi görevimizi yapıyoruz” dedi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım da “Teknik iniş ne demek? Pilotun kendi rızasıyla, arzusuyla iniş talebinde bulunması” diye konuştu. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise şunları ifade etti: “Teknik iniş yapmaları şartıyla bu uçuşa izin verilebileceğini kendilerine bildirdik. İniş şartını kabul ettikleri için Ermenistan tarafı bize yeni bir uçuş planı iletti. Uçakta şimdilik insani yardım malzemesi dışında herhangi bir şey tespit edilmedi. Türkiye bundan sonra da Suriye’ye gönderilecek insani yardımlara hiçbir engel çıkarmayacaktır. Fakat içeriği belli olmayan kargolarda da aynı tutumu sergileyecektir.” 

‘Türkiye şov yaptı’ 
Ermenistan Dışişleri sözcüsü Tigran Balaiyan, “Suriye’ye insani kargo taşıyan uçak Türkiye’ye planlı bir iniş yaptı. Türkiye’ye inişi için Türkiye tarafıyla önceden anlaşılmıştı” dedi. Uçağın bağlı olduğu Air Armenia CJSC Direktörü Arsen Avestisyan ise olayın rutin kontrol olduğunu belirterek ‘Türk tarafının uçağın zorla indirildiğini söyleyerek medyanın yardımıyla planlı inişi gösteriye dönüştürmeye çalıştığını’ söyledi.