Bu fotoğraf dünyada olay oldu

Bu fotoğraf dünyada olay oldu
Bu fotoğraf dünyada olay oldu
Avusturya vatandaşı Brigitte'nin Mısır'da bir sahilde tatilini geçirirken attığı bir tweet sosyal medyada hızla yayıldı.

Avusturya'da Brigitte Wachel adlı kadının 11 yıldan bu yana yaşadığı Mısır’ın sahil kenti El Gouna’dan gönderdiği bir fotoğraf ülkede günün konusu oldu.

Avusturya hükümeti, asker ve polis güçleri ile Müslüman Kardeşler taraftarları arasındaki gerginlik nedeniyle her gün çok sayıda kişinin öldüğü Mısır’a seyahatleri yasakladı. Geçen hafta yapılan açıklamanın hemen ardından binlerce Avusturya vatandaşı tatillerini iptal etti. Ancak Wachel twitter hesabından bir fotoğraf yayınlayarak "Burada her şey yolunda. Gayet huzurluyum ve korkmuyorum" diye yazdı. Marsa Alam kentinde tatil yapan turist Peter Haidvogel ise Heute gazetesinin Facebook sayfasından "Mısır’da her şey harika" diye yazdığı yorum gönderdi.

SPINDELEGGER AB YARDIMI GÖNDERMESİN

Sahil kenarında denize girenlerin arka planında şiddetli patlamaların meydana getirdiği görüntüleri içeren fotoğrafın altına "Her şey yolunda" yazan Avusturya vatandaşı Brigitte Wachel’in bu tweet'i gündemi oluşturdu. Avusturya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Michael Spindelegger Sisi yönetimini eleştirdi. Spindelegger bir gazeteye verdiği demecinde, " Avrupa Birliği daha önce kararlaştırılmış olan 5 Milyar Euro’luk yardımın çekilmesini öneriyorum. Ülkeye demokrasi gelene kadar bu yardım bloke edilmelidir" dedi.


  http://www.radikal.com.tr/114689111468916

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  darbesevmez yorumcular - keryil

  bir anlatsin bakalim mubarek secimle, cogunlukla iktidara gelmedi mi? evet. 87 93 99 ve 05'te. ama nasil oldu bu is? baska adaylarin cikmasini engelleyen taklalar atarak. bizde "baraj"a, "parti ici disiplin"e ve siyasi davalara karsilik geliyor bu. peki mubarek secimle mi gitti? hayir. halk ayaklandi, akabinde de asker darbe yapti. hangi asker? bizzat su anda darbeci dediginiz asker, sahis sahis ayni kisiler. akabinde yeni hukumet kuruldu, yeni hukumet seriat hukumleri getirmeye basladi, halkin bir kismi yine rahatsiz oldu. ama cumhurbaskani bu kez kendi yerini saglamlastirmaya calisinca islamlasmaya ses cikarmamis olan ordu yine darbe yapti. ama bu sefer nasil olduysa ordu darbeci, darbe sonrasi secilen ve ilk islerinden biri vefat eden kadinlara tecavuz etmenin kac saate kadar caiz oldugunu tespit etmek olan cumhurbaskani ise demokrasi timsali oldu! e bekleyiverseydiniz, mubarek belki bir sonraki secimlerde giderdi? demek ki neymis, secilmis olmak veya secilmeme ihtimali makaminizin mesruiyeti icin yeterli degilmis. silahla secim yaptirip iktidara gelenler, silahla iktidara vedaya zorlaninca arkalarindan aglayanlari o kadar da cok olmuyormus. ha al yeni yonetimi vur eskisine, orasi oyle tabi.

  - momentum

  Şu, Erdoğan veya Mursi örneklerinden beri bir "seçimle gelmek" muhabbetidir gidiyor. Neymiş, Hitler de seçimle gelmiş. Hitler seçimle geldi ama seçimle gitmedi. Seçimle gelmek konusunda haklı olabilirsiniz ama kıstas, seçimle gitmeyecek olmakta. Mursi, kendini koltuğa ebedi mi çaktı? Veya Erdoğan? Seçimle bunlar gitmeyecek mi? Bir-iki yıl neden daha sabredemediler Mursi'yi göndermek isteyenler? Adamlar çatır çatır seçim kazanıyor beyler. Hiç makarna kömür muhabbetine sığınmayın. Asıldığından beri Menderes iktidarda. Mısır'da da olacak olan bu. Becerebiliyorsanız alternatif oluşturun. Postal, gübre ve köy enstitüsü kokulu Ortadoğu elitizmlerinden gına geldi.

  Darbesever Yorumcular - Ad Honorem Dei

  Darbesever Muaddip adlı yorumcu ve Tunç2013'ün darbe karşıtı kısa yorumunu beğenmeyen 78 darbe yandaşı (an itibarıyla), insana yorumcular arasında ne kadar Balyozcu varmış dedirtiyor. Şu basit gerçeği bir daha tekrar edeyim. Seçimle gelen otoriterleşiyorsa onun bu yanlışını seçmene an-la-ta-cak-sıııın. Sisilere, Balyozlara umut bağlamayacaksın. Bu arada AKP'den Nazi Partisi türetmek için bayağı geniş bir hayal aleminde yaşamak gerekiyor. Yanlış anımsamıyorsam Balyozculardan biri İstanbul'u dümdüz etmekten, bu sefer acımamaktan söz etmişti. Sisi de bunu yapıyor ve yorumcuların çoğu bunu örtük, Muaddip gibi bazıları da açık olarak destekliyor. Sonra benden kendilerinin demokrat olduklarına inanmalarını bekliyor. Tayyip Erdoğan'ın otoriterliğini Sisi ve Balyozcuların ve onların "demokrat", "halkçı", "katılımcı" "liberal" taraftarlarının "demokratlığına" bin kere tercih ederim.

  @tunc2013'e - Muaddib

  Recep'te secimle geldi ama secimle gelmek demokrasiyi kendi emellerin icin somurmek degildir. Eger Recep gibi, Mursi gibi adamlari zamaninda durdurmazsan sinirini cizmezsen sonu ayni Nazi almanya'si gibi olur ki Turkiye'de bu durum gozden kacmiyor artik. O yuzden ezberden konusup darbe severler diye laf atacagina once durumu arastir sonra konus.

  BU RESİM DÜNYANIN BİR GERÇEĞİ - pispor

  Mısırda bir tarafta kan ölüm savaş yangın ve yıkım yapanlar bir tarafta da denizin sefasını sürenler Şimdi bizim Mısır daki katliamı protesto edenler siz iki yüzlüsünüz Ben inanıyorum ki siz içtenlikle kendi öz iradenizle bu Katliamı kınamıyorsunuz Sadece desteklediğiniz Ak parti ve iktidar olanaklarını göz önünde bulundurarak Başbakan ne diyorsa sizde onu yapmaya çalışıyorsunuz Eğer siz gerçekten katliamı protesto ediyor olsanız Hataydaki 54 kişinin katliamınıda ,robski katliamınıda gezi direnişinde polisin katlettiği beş gencimizi ve onlarcasının gözleri çıkarıldığını da ve destek verdiğiniz ak parti ve iktidarının destek verdiği Rojava kürdistanında kadın çoluk çocukları katleden ve kadınların ırzına geçen El Kaide ve El Nusra çetelerinide protesto edin bir saatliğine

  Bazilari icin yolunda - tunc2013

  Darbe severler olayi askere havale edip sahillere kosmus anlasilan. Ulkenin demokratik yollarla secilmis ilk baskanini hileyle, Sisi ye opucuk atip dusurdukten sonra kendilerini sahile atmislar.