Bu kez afişlerle tahrik

Bu kez afişlerle tahrik
Bu kez afişlerle tahrik

Amerikan İslami İlişkiler Konseyi üyesi McGoldrick, Times Meydanı istasyonunda İsrail i destekle/Cihadı yen afişine tepkisini insanlarla konuşarak gösterdi.

Film ve karikatür öfkesi dinmezken New York metrosunda Müslümanlara 'barbar' deyip "Cihadı bozguna uğratın" çağrısı yapan afiş asıldı.

NEW YORK - Müslümanların Masumiyeti adlı film ve Fransız karikatür dergisine yönelik şiddetli öfke dinmezken ABD ’nin New York kentinde metro istasyonlarına Müslümanlara ‘barbar’ diyen kışkırtıcı reklam afişleri asıldı. İsrail yanlısı Amerikan Özgürlük Savunma Girişimi sponsorluğunda asılan afişlerde “Uygar insanlar ile barbarlar arasındaki savaşta uygarlardan taraf olun. İsrail’i destekleyin. Cihadı bozguna uğratın” ifadesi yer alıyor. Afişler, aşırı muhafazakâr görüşleriyle tanınan blog yazarı Pamela Geller’ın geçen hafta mahkeme kararı çıkartmasının ardından 10 istasyona asıldı. Federal yargıcın ifade özgürlüğü çerçevesinde temmuzda afişin asılmasına karar verdiği belirtildi. Geller tepki almaktan endişe duymadığını belirterek “Film olmazsa karikatür, karikatür olmazsa bir oyuncak ayı. Ne yapacaksınız? İslami aşırılığı ödüllendirecek misiniz? Ben, barbarları gücendirmemek için özgürlüğümü feda etmeyeceğim” dedi. Önce afişi ‘küçük düşürücü’ olarak niteleyip asmayı reddeden New York Metropolitan Ulaşım Yönetimi’nin Sözcüsü Aaron Donovan “Elimiz kolumuz bağlı. Mahkeme kararına göre ilanı asmamız gerekiyor” dedi. Polis Sözcüsü Marjorie Anders afişlerin ardından herhangi bir şiddet eyleminin meydana gelmediğini ve ilave güvenlik önlemi alınmayacağını söyledi.

Yolculardan tepki

Manhattan’daki istasyonda yolculardan Colby Richardson “Bu berbat bir fikir. Bir tarafı barbar, diğer tarafı da medeni olarak nitelendirmenin tartışmalara neden olacağı ortada” diye tepki gösterdi. Bir diğer yolcu Cameron McCabe ise “Birilerinin böyle bir afiş asmak istemesinin çok talihsiz olduğunu düşünüyorum ama bunu yapmaya hakları olduğunu da düşünüyorum” ifadesini kullandı. Pakistan doğumlu 22 yaşındaki Javerea Khan ise “Amerika’da dini koruma nerede? ‘Barbar’ kelimesi rahatsız edici” dedi. 6 bin dolara mal olan afişler 1 ay asılı kalacak. San Francisco’daki otobüslere asılan afişlerde de ‘Cihat’ sözcüğü silinerek ‘Irkçılığı yenin’ yazıldı. Afişlerin Washington’daki toplu taşıma araçlarına da asılması talep edildi. (AP-REUTERS)